A gyomorrontás leggyakoribb okai

Gyomorrontást több dolog miatt kaphatunk, de a leggyakrabban túlzott mennyiségű vagy romlott étel fogyasztása váltja ki, illetve okozhatja vírus- vagy baktériumfertőzés is.

Gyomorrontásnak nevezzük a túlzott mennyiségű vagy romlott étel fogyasztása miatt kialakuló, illetve vírus- vagy baktériumfertőzés esetén létrejövő heveny gyomornyálkahártya-gyulladást. Alapvetően nem önálló betegségről van szó, hanem egy olyan tünetegyüttesről, amely a kiváltó októl függően ugyan többféle lehet, de mindig a gyomor érintettségével jár.

A gyomorrontás rossz közérzettel, majd hányingerrel, hányással, gyomortáji fájdalommal jár. Gyakran kapcsolódik hozzá hasmenés is, de általában mindig gyomortünetekkel kezdődik. Betegségek A-Z rovatunk új cikkében többet is megtudhat a betegségről!

A gyomorrontás tünetei és kezelése

Élete során legalább egyszer szinte biztos, hogy mindenki átesik rajta. Tavasszal és ősszel a fertőzéses eredetű gyomorrontás gyakoribb, az egyéb típusok jelentkezése nem köthető évszakokhoz. Előfordulása nem változik korosztályonként, de a kisgyerekek és az idősek a szövődmények miatt veszélyeztetettebbek.

A gyomorrontás rossz közérzettel, majd hányingerrel , hányással, gyomortáji fájdalommal jár. Gyakran kapcsolódik hozzá hasmenés is, de általában mindig gyomortünetekkel kezdődik. Szívós gyomrú betegeknél előfordul, hogy hányás nem jelentkezik, csak gyomorfájás és émelygés, rossz közérzet és hasmenés alakul ki. A hányás és hasmenés miatt gyengeség, elesettség is jelentkezik.

A gyomorrontás rossz közérzettel, hányingerrel és gyomortáji fájdalommal jár
A gyomorrontás rossz közérzettel, hányingerrel és gyomortáji fájdalommal jár

Legtöbbször az elfogyasztott étel minősége, vagy mennyisége okozza a gyomorrontást, de előfordulhat, hogy valamilyen vírus- vagy baktériumfertőzés áll a tünetek mögött. Nagyobb eséllyel lesz gyomorrontása annak, akinek krónikus emésztőrendszeri betegsége van, a Helicobacter pylori-fertőzés például védtelenebbé teszi a gyomrot más kórokozóval szemben, a krónikus bélgyulladás esetén pedig a fennálló felszívódási zavarok növelik a fogékonyságot. Akinek alapból gyenge az immunrendszere, az más betegségek mellett a gyomorrontásra is hajlamosabb.

Gyomorrontásnál fontos figyelni a diétára is, főleg annak második szakaszában, amikor a folyadékpótláson túl már az energiabevitel is fontos. Hasmenés vagy hányás esetén fontos a megfelelő folyadékpótlás. Rendszerint pár nap alatt meggyógyul a betegség, kockázatokkal csak akkor járnak, ha valamilyen más alapbetegséggel is küzd a beteg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Csökken a felhőzet, a záporok mindenhol megszűnnek, hajnalra a legtöbb helyen kiderül az ég. A legtöbb helyen gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 3 és 9 fok között valószínű, de az északi fagyzugokban több fokkal hidegebb is lehet. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Jász-Nagykun-Szolnok
Legrosszabbul:
Borsod-Abaúj-Zemplén
Kezdjük újra