A pubertáskorban több változás is végbemegy. A fiúknál a sűrűbb, sötét szőrszálak megjelenése a serdülés legjellemzőbb jele, a lányoknál pedig a mellek növekedése az árulkodó tünet. Ez egy természetes folyamat. De mi van akkor, ha fiatalabbaknál tapasztaljuk ezeket? A kérdésre dr. Tar Attila , a Budai Endokrinközpont csecsemő- és gyermek endokrinológusa válaszol.
A pubertáskor ideje
Pubertásnak azt az időszakot nevezzük, mikor a gyermekek fizikailag és érzelmileg elkezdenek fiatal nővé és férfivá érni. Általános állásfoglalás nincs arra vonatkozóan, hogy pontosan mikor következik be a serdülés, ám ha a lányoknál 13, a fiúknál pedig 14 éves korig nem veszi kezdetét, akkor az már kivizsgálást igényel. Viszont akkor is érdemes szakemberhez fordulni, ha a lányoknál 8, a fiúknál pedig 9 éves kor előtt jelentkeznek a tünetek.
Előfordulhat, hogy a gyermek az összes jelet mutatja, ám az is megeshet, hogy közülük csak egyet, majd hosszú évekig semmi más nem jelentkezik - ekkor részleges korai pubertásról beszélünk. Ilyenkor is célszerű orvoshoz fordulni, mivel akár kezelésre is szükség lehet.
A korai pubertás hatásai
Pubertáskor végén a növekedés megáll, a gyerek pedig eléri a végleges testmagasságát. A korai serdülés egyik veszélye , hogy a csontnövekedés korábban áll meg, és az érintettek - bár kezdetben magasabbak a kortársaiknál - alacsonyabbak lesznek, mint amilyenek normál körülmények között lennének. Ezen kívül súlyos önértékelési gondokat és depressziót is okozhat a korai pubertás, hiszen a gyerekek még nincsenek felkészülve rá, és kirekesztve érezhetik magukat a kortársaik körében - magyarázza a szakértő.
A korai pubertás okai
A probléma diagnózisához szükség van a vizelet- és a vérvizsgálaton túl a kezek/csuklók röntgenképére, ahol a csontosodás mértéke figyelhető meg. Ha az orvos úgy rendeli, CT/MRI végzése is indokolt. A korai pubertás oka olykor rejtve marad vagy semmit sem lehet mögötte kimutatni (idiopatias), ám leggyakrabban a hipotalamikus központok fokozott aktivizálódása, tumor, gyulladás vagy mellékvese-probléma áll a hátterében.
Hogyan kezelhető?
A korai pubertás esetén fontos a gyógyszeres terápia, amellyel gátolják a korai érést kiváltó nemi hormonok termelését (LHRH analógok). Ha daganat áll a háttérben, akkor az műtétre és onkológiai terápiára is szükség lehet. A kezelés szükség esetén pszichológus bevonásával is kiegészíthető - emelte ki az endokrinológus.