Az alapellátás helyzetét tükrözi egy olvasói levél, amelyet az mfor tett közzé. Mint azt a magát aktív nagymamaként aláíró olvasó kifejti: családjával egy fővároshoz közeli településen él, ahol megszüntetik a háziorvosi ügyeletet. „Először nem akartam elhinni (…) Újból elolvastam és láttam, hogy ez komoly. Botrány, hogy már háziorvosunk sincs” – írja a nő, aki már nehezebben mozog, így messzebbre nem tud eljutni, ha baj van. Mint fogalmaz, az ő háziorvosa már ismeri az egész családot, fejből tudta, hogyan alakul az életük, miken mentek keresztül és az hogyan hatott az egészségükre.
40 kilométert is utazhat, akinek segítség kell
Mint ahogy arról a napokban beszámoltunk: február 1-jétől Pomázon is leáll a háziorvosi ügyelet. Az ügyelet 1987 óta működik, most azonban – az országos egészségügyi rendszer átalakítása miatt – megszűnik. Így az ügyeletes gyerekorvosért ezentúl 40 kilométert kell majd utazniuk a pomáziaknak Vácra vagy valamelyik budapesti gyerekkórházba.
A Magyar Orvosi Kamara Háziorvosi Csoportjának vezetője szerint sokkal kevesebb háziorvos vállalta az új ügyeleti rendszert, mint amire az államtitkárság számított. A háziorvosok számára ugyanis nem vonzó, hogy akár 40-50 kilométert is kell utazniuk egy ügyeletért. Ráadásul a bérük is alacsony: a praxisok óránként – a kiadásaikat leszámítva – nettó 2660 forintot kapnak, azt is egy-két hónap késéssel.
Egy másik cikkünkben azt is megírtuk, hogy Pest megyében sem szívesen vállalják az ügyeletet a háziorvosok. Az idén februártól bekapcsolódó megyékben egyelőre nem állnak jól: Pest megyében 35 százalék, Fejérben 57 százalék azok aránya, akikkel már szerződtek a feladatra, vagy folyamatban van a megállapodás.