A hideg téli hónapokban egyre jobban kívánjuk a forró leveseket és teákat. Bár ezek a folyadékok kellemesen átmelegítenek, ha nem vigyázunk, könnyen megégethetjük a szánkat vagy a nyelvünket . A forró folyadék miatt a sérült szövet felhólyagosodik, és több napig fájdalmas, érzékeny lesz. Ha nem súlyosbítjuk, a sérülések két-három nap alatt meggyógyulhatnak, viszont érdemes megfogadni néhány jó tanácsot a panaszok gyorsabb enyhüléséért!
Dr. Eunjung Jo, az Astor Smile Dental fogorvosa szerint a szájpadlást ért égési sérülések leggyakrabban nem is forró folyadékok, inkább ételek fogyasztásakor keletkeznek. A frissen kisült pizza tetején lévő olvadt sajt sok ilyen balesetet okoz - ezek rendszerint első fokú égési sérüléseket eredményeznek, a bőr legfelső rétegét érintik. A nyelvet ért sérülések gyorsabban gyógyulnak, mint a szájpadláson keletkezett sebek, mivel a nyelvünk vérellátása a legjobb a testünkben. Viszont sokkal érzékenyebb is ez a szakasz, a bőr és a csontok között ugyanis nem található a test védelmét szolgáló zsírréteg. Ha kíméljük az adott területet, a szövet 2-3 nap alatt meggyógyul, de a fogorvos néhány tanácsot is adott a folyamat gyorsításáért.
Fogyasszunk "puha" ételeket
A sebet nemcsak a magas hőmérséklettől javasolt megkímélni, de a fizikai sérülésektől is. A keményebb, több rágást igénylő ételek - dió , mogyoró - felsérthetik és ingerelhetik az égett területet, így érdemes inkább puha élelmiszereket fogyasztani ilyenkor. Jóleshet például a joghurt vagy a halhús.
Árthat a túl sok fűszer
A túl fűszeres életek is továbbirritálhatják a megégett bőrfelületet, és lassítják a gyógyulás menetét. Érdemes ebben a 2-3 napban kerülni a chipset és a túl sós vagy borsos fogásokat.
Kerüljük a savas italokat is!
Jobb, ha minimalizáljuk a savas italok fogyasztását is ilyenkor - ilyen a kávé, a bor , a szóda, illetve a különböző szénsavas üdítők. A fogorvos szerint a kávéba tett tej sem tudja semlegesíteni annak irritáló hatását, ezért ebben az 1-2 napban érdemes teljesen felhagyni fogyasztásával.
Tartsuk tisztán a szánkat!
A szánkban lévő baktériumok elszaporodása megfertőzheti a sebet, és elnyújthatja a gyógyulási folyamatot. Ügyeljünk az alapos szájhigiéniára, mossuk fogunkat rendszeresebben, és érdemes szájvizet is gyakrabban használni.
Használjunk gyógykészítményt!
Súlyosabb égési sérülés esetén érdemes a patikákban is hozzáférhető valamilyen készítményt, például lidokaintartalmú fertőtlenítő szájvizet is használni.
Forrás: Daily Mail Online