Gyomorrontás: amikor a házi kezelés nem elég

Nyáron jellemzően nagyobb a gyomorrontás kockázata. Ennek különösen a kevésbé kiegyensúlyozott táplálkozás és a nem megfelelően tárolt élelmiszerek állnak a hátterében. Nézzük, mit tehetünk, ha a házi kezelési módszerek már nem elégségesek.

A gyomorrontás nem betegség, hanem egy tünetegyüttes, amely magában foglalhatja a puffadást, az émelygést, a böfögést, a hányingert és a hányást is. Hátterében jellemzően az áll, hogy a gyomorsav kapcsolatba kerül az emésztőrendszer nyálkahártyájával, amely rendkívül érzékeny. Ha megbomlik a nyálkahártya egyensúlya, akkor irritáció és gyulladás alakulhat ki. A jelenség okai a következők lehetnek:

  • túl sok étel fogyasztása,
  • túl gyors evés,
  • zsíros, fűszeres ételek,
  • sok csokoládé, alkohol és/vagy koffein fogyasztása,
  • epekő,
  • gyomorhurut,
  • Helicobacter pylori-fertőzés,
  • hasnyálmirigy-gyulladás,
  • idegesség, érzelmi megrázkódtatás,
  • elhízás,
  • dohányzás,
  • bizonyos gyógyszerek - például antibiotikumok - szedése.

Az esetek egy részében a kellemetlen panaszok jellemzően néhány nap alatt maguktól, illetve néhány házi praktika bevetésével elmúlnak. Bizonyos tünetek esetén azonban orvosi kivizsgálás szükséges - hívta fel a figyelmet dr. Németh Alíz , a Hepatológiai Központ szakembere.

gyomorrontás, hányás, puffadás, hasfájás, orvosi kivizsgálás
Van, amikor a házi kezelés nem elég. Fotó: Getty Images

Mikor forduljunk orvoshoz gyomorpanaszokkal?

A gyomorrontást el kell különíteni a gyomorégéstől ( reflux ), ugyanis ez utóbbi leginkább közvetlenül evés után jelentkezik, és tipikusan a mellkasban és a nyelőcsőben okoz kellemetlen érzést. Ugyanakkor néhány tünet közös, mint például a hányinger, a böfögés és puffadás. Ha viszont túl gyakran jelentkeznek gyomorrontásra utaló tünetek, akkor akár gyomorrák is állhat a háttérben, ezért ajánlott nagyon komolyan venni a panaszokat. Ha két hétnél hosszabb ideig tartanak a tünetek, és ezek mellé étvágytalanság, fogyás, véres széklet, izzadás, illetve mellkasi és/vagy nyaki fájdalom is társul, esetleg besárgulunk, mihamarabb forduljunk orvoshoz.

Hogyan lehet diagnosztizálni és kezelni?

Mit tegyünk, ha hasfájással ébredünk? A válaszért kattintson ide!

Az egyszerűen, magától elmúló gyomorrontás nem igényel orvosi kezelést, csak néhány nap diétázást, kortyonként fogyasztott vízzel. A fent felsorolt panaszok fennállása esetén azonban alapos kivizsgálásra van szükség. Ennek első lépése a panaszok kikérdezése és a tapintásos vizsgálat.

Amennyiben szükségesnek tűnik, elrendelhetnek vérvizsgálatot, és végezhetnek endoszkópos vizsgálatot is, különösen akkor, ha a páciens nem reagál a korábbi kezelésre, vagy a has részletesebb megvizsgálását látják szükségesnek. "Nyomozhatunk Helicobacter pylori-fertőzés után, megvizsgálhatjuk a májfunkciót, és nagy segítséget jelenthet egy hasi ultrahang készítése is. Egyes esetekben hasi CT-kép is szükségessé válhat, de erről minden esetben személyre szabottan, a kivizsgálás után tudunk dönteni" - ismertette a hepatológus.

A kezelés természetesen a pontos ok ismeretében dől el. Van, akinél csupán az életmódon kell változtatni, de egyeseknél gyógyszeres kezelés is szükséges lehet. Ha pedig kiderül, hogy lelki okok állnak a háttérben, akkor jellemzően a megfelelő stresszkezelés elsajátítása után, illetve pszichológiai gondozás hatására szűnnek meg a panaszok.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra