Hány orvos dolgozik valójában?

2010 óta az egészségügyben dolgozó orvosok száma inkább nőni látszik a KSH adatai alapján. Ez még látványosabb, ha az egy főre jutó orvosok számát nézzük, hiszen az ország lakossága sajnálatos módon csökken. Akkor hol itt a probléma?

Most akkor hány orvos van?

Teszi fel a kérdést cikkében az Index az oly sokat emlegetett orvoshiány kapcsán. Mint írják, az egyik oldal a tapasztalatok alapján a világvégét emlegeti, miközben a másik a számokra hivatkozik, hiszen "soha nem dolgozott ennyi orvos Magyarországon". De vajon hol van az igazság?

Többen már nem tudnak orvoshoz menni, egészségügy állami egészségügy magánegészségügy betegellátás betegellátási rendszer orvoshiány
Az állami egészségügy kiteheti a megtelt táblát?

A munkaóra átáramlik az állami egészségügyből a magánba

Van, ahol 13 éve nincs háziorvos 2018. február 6-án számoltunk be róla, hogy az elmaradott magyar falvaknak 10-12 éve nincs saját háziorvosuk és van, ahol már feladták a reményt . A Borsod megyei Felsőtelekesnek például tizenhárom éve nincs saját háziorvosa. A helyettesítő orvos hetente kétszer rendel. A közeli Szuhogyban 2006 óta üres a körzet, míg a Nógrád megyei Szirákon öt éve nem találnak háziorvost. Két helyettes doktor látja el a falut.

Az orvosok száma ugyan nem csökkent, azonban az, hogy mennyit dolgoznak az állami egészségügyben, igen. Jól illusztrálja a folyamatokat két szám a Szinapszis Piackutatótól: Budapesten 2014-ben a betegek 49 százaléka fordult magánorvosokhoz, 2016-ban már 60 százaléka - és a trend vidéken is hasonló. Ezt pedig nagyrészt nyilván az állami rendelésben eltöltött idő rovására tudják csak ellátni az orvosok.

Erről viszont nem véletlenül nincsenek adatok, mert egy orvosnak még a saját munkaidejét is nehéz lenne szétosztani államira és magánra, annyira egybefolynak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Azok, akik mégis vállalkoztak valamiféle becslésre, ma egy átlagos orvos állami és magánegészségügyben eltöltött munkaidejét 70-30 százalékra teszik, miközben 2000-ben még minimális volt a magán aránya.

A lap megemlíti azt is, hogy ugyan a lakosság száma csökken, de a háziorvoshoz bejelentkezettek száma nő , ami vélhetően azzal magyarázható, hogy ahogy a lakosság öregszik, többen járnak orvoshoz. Vagy legalábbis járnának, ha beférnének, hiszen nemcsak a kereslet, de a kínálat is jelenthet korlátot - ha csökken az állami rendelés, a kínálat, akkor nem fognak tudni többen állami rendelésre járni, hiába lenne rá igény - derül ki a lap cikkéből és grafikonjaiból , melynek konklúziója, hogy az egészségügy kapacitásának a maximumán vagyunk 2009 óta, így hiába akarnak többen orvoshoz menni, nem tudnak.

Egyre drágul a magánegészségügy 2018. június 21-én számoltunk be róla, hogy egyre többen mennek magánorvoshoz, ami ezáltal egyre többe kerül . Két év alatt csaknem 30 százalékkal drágultak a szakorvosi vizsgálatok a magánrendelőkben: a családok így már 50-100 ezer forintot költenek egy évben magánegészségügyre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.