Milyen tüneteket okoz a hidefront?
Ha jön a hidegfront , jobb felkészülni a fájó, komfortérzést romboló tünetekre? Dr. Pintér Ferenc, a humánmeteorológia módszertanát kidolgozó Meteo Klinika vezérigazgatója óva int attól, hogy ennyire leegyszerűsítsük a dolgot.
A front nem más, mint egy hirtelen jövő, jelentősebb változás a légkörben. Való igaz, hogy vannak bizonyos frontokhoz kötődő tipikus tünetek, egy laikus azonban ezeket nem tudja helyesen értelmezni, így tehát egyáltalán nem szerencsés, ha kialakul egyfajta rémkép a köztudatban a témával kapcsolatban - hívta fel a figyelmet a humánmeteorológiával foglalkozó szakértő.
Önmagukban még a hidegfrontok sem hatnak mindig ugyanúgy, hiszen más, amikor például egy nyári kánikulát vált fel egy enyhébb időjárás, vagy amikor egy ködös, borús, nyirkos-hideg téli időszakot követ egy enyhébb, napsütéses periódus. Személyenként is változó, kire miként hatnak ezek a gyors változások, mi több, nem is mindenki érintett ebben. Így tehát egy sokkal összetettebb rendszerről kell beszélnünk.
A magyarok többsége érintett
A frontérzékenység csak egy csekély hányadát teszi ki az összefoglalóbb időjárás-érzékenységnek, amely a magyar lakosság 78 százalékát érinti, nagyobb arányban a nőket.
Arról van szó, hogy az emberi szervezet kapcsolata elválaszthatatlan a légkörrel, amely pedig hat a testre. Ez jellemzően visszatérő, időjáráshoz köthető tünetekben ölt formát. Bizonyos esetekben ráadásul éppen az időjárás-változás hiánya okozza a problémát, hiszen például egy tartós hőhullám több halálos áldozatot is követelhet akár, mint egy egyszerű hidegfront.
A gondokat érdemes két csoportba osztani, miután egyrészt megjelenhetnek kellemetlen, fájdalmas panaszok, másrészt viszont olyan komoly veszélyek is, amelyeket az alanyuk észre sem vesz. E tekintetben pedig kifejezetten fontos számadat, hogy a magyarok 30 százaléka meteopata, azaz olyan személy, akire komoly egészségrontó tényezőként hathat az időjárás.
Enyhíthetők a panaszok
A szakértő kitért rá, személyes kivizsgálás révén felmérhető a veszélyeztetettség mértéke, valamint az, milyen időjárási körülmények jelenthetnek fokozott veszélyt, így például infarktusveszélyt, stroke -veszélyt, görcsös panaszokat, emésztési gondokat, vérnyomás- és vércukorszint-emelkedést. A rizikófaktorokat tehát fel lehet tárni, ekképpen a várható kockázatokat is előre lehet jelezni. Sőt, egyes szoft módszerekkel, mint a tudományos alapokon meghatározott és személyre szólóan végzett fitoterápia, aromaterápia, fényterápia, vagy éppen maga a tudatos étkezés, a káros hatások kompenzálhatók.
Ha valaki igazán egészségtudatos életet szeretne élni, érdemes minél hamarabb kivizsgáltatnia magát, a tünetek jellemzően gyerekkorban és - a szervezet tűrőképességének csökkenésével - időskorban erősebbek. A máshoz nem köthető, időről időre visszatérő tünetek mindenképpen gyanúra adhatnak okot az időrájás-érzékenységre vonatkozóan, ahogy azok is fokozottan veszélyeztettek, akiknek a családjában visszamenőleg akadtak már ilyen jellegű panaszok.