Hogyan mérjük meg a baba lázát?

A kisbabák lázmérése nem egyszerű feladat: a beteg csecsemő izeg-mozog, sír, nehezen hagyja behelyezni a lázmérőt. A modern eszközök azonban egyszerűbbé teszik már ezt a folyamatot is.

Ha a picit melegnek, bágyadtabbnak érezzük, első lépés a lázmérés, hiszen a hőmérséklet ismeretében kell dönteni a lázcsillapító adagolásáról, ráadásul ez fontos információ a gyermekorvos számára is.

Hőmérő eszközök

Többféle lázmérő van forgalomban, amelyek használat, és leolvasás szempontjából is különböznek. Még ma sokan használják a higanyos hőmérőket, amelyeket a patikai forgalomból egyébként már évekkel ezelőtt kivontak. A pontos leolvasáshoz elengedhetetlen, hogy jól lássuk a higanyszálat. Használat előtt mindig ellenőrizni kell, hogy leráztuk-e a hőmérőt. Fontos megjegyezni, hogy a higany rendkívül veszélyes anyag, ezért nagyon óvatosan kell használni, nehogy a baba ficánkolása közben eltörjön. Sokkal biztonságosabbak a digitális lázmérők , amelyeknek jól olvasható kijelzője van. A mérés időtartama is rövidebb és igen pontosak. A modernebb eszközök közé tartozik a homlokra helyezhető "műanyag tapasz", ám ez nem elég pontos, csak tájékozódásra alkalmas. Jó eredményt ad ezzel szemben a "fül-hőmérő", amelynek segítségével a hallójáratban mérjük a testhőmérsékletet. Nagy előnye egyszerűsége: pár másodpercre kell csak a fülbe helyezni, hátránya viszont, hogy egy ilyen készülék igen drága.

Hol mérjünk?

Csecsemők, kisdedek esetén a lázmérés legbiztosabb módja a végbélben való hőmérőzés. Fektessük a gyermeket a hátára, és emeljük fel a lábát a sarkánál fogva. Kenjük be vékonyan a lázmérő végét popsikrémmel, és helyezzük be a lázmérőt a végbélnyílásba. Praktikus olyan digitális hőmérőt választani, amelynek vége hajlítható, ám ezeket sem szabad túl mélyre bedugni, csak a végét. Ezzel elkerülhetjük a sérüléseket. Fontos tudni, hogy végbélben mérve a lázat, mivel ott az úgynevezett maghőmérsékletet mérjük, fél Celsius-fokkal magasabb értéket kapunk, mint hónaljban mérve, ezért 0,5 fokot mindig le kell vonni belőle. Nagyobb gyermek lázát hónaljban is mérhetjük, óvodás kortól ez az általánosabb. Figyeljünk arra, hogy a lázmérő nehogy elcsússzon, illetve a gyermek hónalját összeszorítva tartsa. Magyarországon nem terjedt el a szájban, nyelv alatti lázmérés módszere.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mit mutat a lázmérő?

Általában láznak szokás nevezni a normális testhőmérsékletnek (pontosabban az ún. köpeny hőmérsékletnek) egy Celsius-fokkal való megemelkedését. A köpeny-hőmérsékletet legtöbbször a hónaljban szokás mérni. Számokra lefordítva: a 37,0-38,0 Celsius-fok közötti testhőt hőemelkedésnek, a 38 Celsius-fok fölöttit láznak nevezzük. A szakirodalomban eddig leírt legmagasabb láz 42,2 Celsius-fok volt.

A láz önmagát szabályozó és korlátozó folyamat, ezért a gyermekek többsége lázcsillapító adása nélkül kb. 1,5-2 óra után láztalanná válik, vagy legalábbis csökken a testhőmérséklete. Ezért - ha a gyermek lázgörcsre nem hajlamos - hőemelkedés vagy 38,5 foknál alacsonyabb láz esetén 1,5-2 óra után érdemes újból lázat mérni, és csak akkor adni lázcsillapítót, ha a láz nem csökkent, esetleg magasabb is lett.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.