Az egészségügyi ellátás szempontjából Hollandiában a legjobb élni - derült ki a 2014 Euro Health Consumer Index (ECHI) felmérésből. A jelentésben 37 európai állam egészségügyi rendszerét hasonlították össze különböző szempontokat figyelembe véve. Vizsgálták például a betegjogokat, a betegtájékoztatást , a szolgáltatások elérhetőségét, a várólisták hosszát, az elérhető ellátások sokféleségét, a prevenciós programokat, a gyógyszerek hozzáférhetőségét, illetve az eredményességet.
Az ECHI-felmérés szerint a holland egészségügy 2005 óta minden évben a dobogósok között van. A legutóbbi jelentés szerint gyenge pontnak számított Hollandiában az ellátás elérhetősége; ennek hatására most 160 elsődleges ellátóhelyet nyitottak, ahol a hét minden napján napi 24 órában lehet sebészeti ellátáshoz jutni. Ezen túl Hollandiában megvonták a politikusnak és a bürokratáknak azt a jogát, hogy az egészségügy operatív döntéseibe beleszólhassanak. Ez szinte egyedülálló egész Európában; és ez állhat a holland egészségügy sikerének a hátterében.
A jelentés készítői üdvözölték, hogy Svájc igen szép összeget invesztált az egészségügybe, és ezzel együtt javított az ellátások elérhetőségén. A norvég egészségügyi ellátásban igen magas az egy főre jutó összeg, amely hasznosul is a jelentés szerint. Finnország pedig jelentős előrelépést tett a várakozási idők csökkentésében.
A jelentés azt is megmutatja, hogy az egyes országokban működő egészségügyi rendszerek (állami társadalombiztosítás, több biztosító, privát szolgáltatók), és azok finanszírozása mennyire eredményes és mennyire fenntartható.