Magyarországon egyelőre csak a Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekklinikáján alkalmazzák azt az eljárást, amellyel csökkenteni lehet a születéskor föllépő oxigénhiány sokszor súlyos következményeinek kockázatát. A módszer lényege, hogy a gyermeket elaltatják, majd testét egy folyadékkal töltött speciális matracra helyezve 37 Celsius-fokról 33,5 fokra hűtik. A hibernálás három napja alatt a szervezet létfunkciói jelentősen lelassulnak, így kevesebb oxigénre van szüksége.
Hibernálással segítenek a Semmelweis Egyetemen azokon a csecsemőkön, akik születésükkor oxigénhiányt szenvedtek. A viszonylag új módszer alkalmazásához tegnap kapott az egyetem korszerű betegőrző monitorokat.
Magyarországon egyelőre csak a Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekklinikáján alkalmazzák azt az eljárást, amellyel csökkenteni lehet a születéskor föllépő oxigénhiány sokszor súlyos következményeinek kockázatát. A módszer lényege, hogy a gyermeket elaltatják, majd testét egy folyadékkal töltött speciális matracra helyezve 37 Celsius-fokról 33,5 fokra hűtik. A hibernálás három napja alatt a szervezet létfunkciói jelentősen lelassulnak, így kevesebb oxigénre van szüksége. Ez alatt az idő alatt növekszik az adagolt gyógyszerek hatásfoka, vagyis a gyermek szervezete időt nyer az alkalmazkodáshoz és a regenerálódáshoz. Három nap után a kis testet fokozatosan fölmelegítik.
Szabó Miklós, a klinika perinatális intenzív centrumának (PIC) vezetője beszámolt az eljárás föltételeiről is. Mint mondta: csak akkor jöhet szóba a hűtés, ha az oxigénhiány tüneteit mutató, érett baba a születése után legkésőbb hat órán belül az intézménybe kerül. Lapunk kérdésére az orvos elmondta: a közép-magyarországi régió újszülött-koraszülött mentése színvonalas, a súlyos állapotú gyermekeket időben beszállítja a Peter Cerny alapítványi mentőszolgálat. Nagyobb a gond azokkal a kicsinyekkel, akik viszonylag enyhén sérülnek, így az oxigénhiány következményei még nem jelentkeznek rajtuk nyilvánvalóan.
A ma már mindennapos gyakorlatként végzett terápia alatt az apróságok állandó felügyeletet igényelnek. Ehhez hat hordozható betegőrző monitort kapott ajándékba a fővárosi orvosegyetem klinikája, így lecserélhették a korábban az Egyesült Államokból ugyancsak ajándékként, de használtan érkezett 2 0-3 0 éves monitorokat. Tulassay Tivadar, a klinika igazgatója szerint fontos a jó műszerezettség, de pusztán gépekkel nem lehet kiváltani az emberi odaadást, az empátiát. Az egészségügyi átszervezések miatt az egyetem PIC intézetében kezelt babák száma megkétszereződött, miközben sok nővér elhagyta a pályát. Az adományozó cég segítsége így különösen fölértékelődik.
(2008.01.17. 11:59)
Niczky Emőke - Magyar Hírlap