A szakemberhiány és az alulfinanszírozottság egyre nagyobb terhet ró a hazai közegészségügyre, melynek nem csak a betegek, de az orvosok is kárvallottjai. A nyomáson elsősorban a versenyszféra, a magánklinikák dinamikus fejlődése enyhíthet, melyek a legmodernebb megoldásokat kínálják mind a diagnosztika, mind pedig a gyógykezelés terén. Az aggasztó hazai rákstatisztikák tekintetében tennivaló bőséggel akad: a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet ( OECD ) adatai szerint Magyarországon a legmagasabb a daganatos megbetegedések okozta halálozási arány egész Európában.
Későn fordulnak orvoshoz a betegek
Bár az utóbbi időben jelentős fejlődést mutatott, a magyar betegek egészségtudata még mindig nem elégséges, ráadásul regionálisan is komoly eltérések figyelhetők meg ebben a tekintetben. Kevesen járnak szűrővizsgálatokra, az intő jelekkel pedig későn fordulnak orvoshoz, ami miatt a kezelési lehetőségek eszköztára is lecsökken. A gyors, pontos diagnózis túlzás nélkül életeket menthet.
A lakosság és az egészségügyi szférában dolgozók közös érdeke és feladata, hogy a páciensek gyógyulás felé vezető útját járhatóbbá tegyék - hangsúlyozta Leitner György, a korábban Diagnoscan Magyarország néven, mostantól Affidea Diagnosztikaként működő vállalat ügyvezető igazgatója. A cég 1991-ben hozta létre első képalkotó diagnosztikai központját - akkor még Nemzetközi Egészségügyi Központ Kft. néven - a korábbi MÁV Kórház területén, az országban másodikként itt kezdtek el MR-vizsgálatokat végezni, illetve a CT, azaz a komputertomográf vizsgálatokat is az elsők között alkalmazták. Az elmúlt huszonöt év során több mint 12 millió vizsgálatot végzett el a cég, jelenleg magánellátóként közellátásban is szolgáltatnak, két nagy vidéki egyetemmel - Szegeden és Debrecenen - karöltve. Országszerte 11 központban várják a pácienseket, Budapest, Szeged és Debrecen mellett, Győrött, Orosházán is működtetnek radiológiai, valamint izotóp diagnosztikát.
A modern orvosi diagnosztika kezdete Magyarországon
A magántulajdonosok tőkebevonásával kialakított központ újszerű, egyedülálló konstrukció volt a rendszerváltás utáni útkeresésben lévő, hazai egészségügyben, amely a későbbi magánklinikák számára is irányt mutatott. "Az egészségbiztosító sem tudott elsőre mit kezdeni ezzel az új konstrukcióval, csak abban voltak biztosak, hogy szükség van az ellátásra, amelyet heti hét nap, napi 24 órában valósítottunk meg" - emlékezett vissza az első évekre Dr. Kardos Lilla vezető orvosigazgató. Abban az időben az MR-ről még magyar nyelvű könyveket sem lehetett egykönnyen beszerezni, és a CT-vel is csak ismerkedett a hazai orvoslás. A szegedi egyetemen működő CT egy-egy szelet elkészítésével akár másfél percet is dolgozott, míg napjainkban egy teljes mellkas CT-vizsgálat alig húsz másodperc alatt lezajlik. A hazai ellátásban jelenleg is dolgozó radiológusok és operátorok egy jelentős része a cégen belül tanulta meg a szakmát.
"A következő generáció szakembereinek képzése is folyamatosan zajlik. Az Affidea három központjában - a két egyetemi központ mellett a Péterfy Sándor utcai intézetben - radiológiai szakvizsga megszerzésére akkreditált képzőhelyünk működik, melyekre évről évre nő az érdeklődés. Míg korábban a szakmát még nagyobb arányban nők választották, emelkedik a férfiak száma is a radiológusok között" - hangsúlyozta az orvosigazgató.