Ijesztő számok a magyar egészségügyről

Globális áttekintés az egészségügyi ellátásról - ezzel a címmel jelent meg nemrég az az Ipsos-felmérés, amelynek során 27 országban több mint 23 ezer embert kérdeztek meg idén tavasszal az egészségügyi ellátással kapcsolatban.

Magyarországon a világátlagnál kevesebben tartják magukat egészségesnek, de nagyjából ugyanannyian gondolják úgy, hogy megkapják a számukra szükséges egészségügyi ellátást. Az ellátórendszer sok országban, nálunk is komoly kritikákat kapott - derül ki a Magyar Idők cikkéből.

Hol a legjobb az egészségügy?

Mint írják, összességében a megkérdezettek 45 százaléka volt elégedett az országában igénybe vehető egészségügyi ellátás minőségével, az értékelésnél az orvosok, kórházak, diagnosztikai vizsgálatok és gyógyszerek elérhetőségét, hozzáférhetőségét vizsgálták. A legtöbben Nagy-Britanniában (73 százalék), Malajziában (72 százalék) és Ausztráliában (71 százalék) adtak pozitív értékelést.

Milyen lenne a jó egészségügy Magyarországon? Az elmúlt évtizedekben Magyarországon a kifejezés szigorú értelmében véve nem volt egészségpolitika . Egészségügypolitika vagy kórházügy-politika volt, illetve a finanszírozási technikákat meghatározó módszerek voltak. De sohasem tisztázták az alapelveket, amelyek alapján megindulhatott, haladhatott volna a kormányzati ciklusokon átnyúló építés és fejlődés. A témáról a linkre kattintva olvashat bővebben.

A magyar egészségügy kifjezetetten rossz, egészségügy kórház betegellátás betegellátási rendszer orvoshiány
A magyar egészségügy kifjezetetten rossz a válaszadók szerint

A legrosszabb minősítést Lengyelországban, Oroszországban és Szerbiában kapta az ellátórendszer (mindössze 14, 16, illetve 18 százalékos elégedettséggel), de e téren Magyarországon sem jó a helyzet, ugyanis az embereknek csupán az egyötöde mondta azt, hogy jó az egészségügyi ellátás minősége, 39 százalék szerint sem nem jó, sem nem rossz, míg 41 százalék kifejezetten rossznak, illetve szegényesnek ítélte.

A magyar egészségügy kifjezetetten rossz

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A problémák közül első helyen a kezeléshez való hozzáférést, illetve a hosszú várakozási időket kifogásolták a legtöbben, főként Lengyelországban (70 százalék), Szerbiában (68 százalék) és Magyarországon (65 százalék). A megfelelő számú egészségügyi személyzet hiányát jelölték meg az emberek világszerte a második legsúlyosabb gondnak, amit leginkább a svédek (68 százalék), a franciák (67 százalék), a magyarok (63 százalék) és a németek (61 százalék) nehezményeztek.

A harmadik leggyakrabban felmerülő probléma világszerte a magas kezelési költség, ez az Egyesült Államokban, Malajziában, Indiában és Szaúd-Arábiában élőket érinti.

Arra a kérdésre, hogy túlterheltnek tartja-e az országa egészségügyi rendszerét , a britek után a magyarok közül válaszoltak a legtöbben igennel (85, illetve 80 százalék). Nálunk a legkisebb azoknak az aránya - mindössze 13 százalék -, akik bíznak abban, hogy az egészségügyi rendszer a legjobb ellátást biztosítja számukra.

A kutatás kitért arra is, milyennek ítélik meg a saját egészségi állapotukat az egyes országok polgárai. A válasz, illetve a felmérés további eredményei ide kattintva érhetők el.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.