Eddig négy főt kezeltek itthon orvosi kannabisszal
Tavaly januárban a német, júniusban pedig a lengyel parlament szavazta meg az orvosi célú kannabisz legalizálását, most júniusban pedig a WHO tett történelmi bejelentést, hogy a jövőben felülvizsgálja a növény és a kannabinoidok nemzetközi gyógyászati alkalmazását. A döntés hatással lehet minden ország szabályozására - írja cikkében a Zoom.hu .
Mint írják, a Magyar Orvosi Kannabisz Egyesület (MOKE) adatai szerint eddig mindössze négy ember juthatott hozzá a többféle betegség gyógyításában is eredményesen használható orvosi kannabiszhoz, pontosabban a Sativex szájspréhez . Hazánkban nincs egységes politikai, de még társadalmi álláspont sem az orvosi kannabisszal kapcsolatban, ennek hiányában pedig a legtöbb orvos nem akar vagy nem mer ilyen "készítményt" felírni, pedig ez engedélyezett. Igaz, az igénylőnek jó nagy türelemre van szüksége, mire hozzájut. Vagyis Magyarország még nagyon az út elején jár.
"Név szerint maximum három orvost tudok felsorolni, aki felírta már a gyógyszert. Viszont több olyan orvos is van természetesen, aki tud róla, hogy lehet orvosi kannabiszt felírni , de nem teszi meg. A szakemberek vagy félnek, vagy nem hisznek benne, esetleg féltik a szakmai megítélésüket. Sokan vannak, akik várnak a lehetőségre, hogy felírhassák az orvosi kannabiszt, de amíg nincs hazánkban egy egységesen elfogadott álláspont, ők is kivárnak. Ezért is dolgozunk azon, hogy minél több orvoshoz eljuttassuk az orvosi kannabisszal kapcsolatos ismereteket" - nyilatkozta a lapnak Szelestei Miklós, a Magyarországon 2016 óta létező, de 2017-ben bejegyzett Magyar Orvosi Kannabisz Egyesület (MOKE) elnöke.
Egy évet kell várni a Sativexre
Magyarországon 2017-ben történt az első eset, hogy egy beteg Sativexhez juthatott, az igénylő egy év elteltével kapta meg a gyógyszert egy elég hosszadalmas procedúra után. "A TB nem támogatja a Sativexet, egyébként pedig nagyon drága, az átlagember nem engedheti meg magának. Magyarországon körülbelül 10 000-en szenvednek szklerózis multiplexben , de közülük sokan nem kaphatják meg a Sativexet, amelyet egyébként egy sor egyéb betegség esetében is eredményesen lehet alkalmazni, fájdalom, hányinger esetén is segíthet, de eredményes az autizmus vagy az epilepszia esetén is."
A WHO egyre engedékenyebb
Az orvosi kannabisz elnevezésben a legtöbb embernek még mindig a "kannabisz" szó a hangsúlyos, nem az "orvosi", pedig betegeknél nem olyan a hatása, mint élvezeti szerként használva. Az egészségügyi világszervezet novemberi állásfoglalása is kimondja, hogy a kannabiszban található CBD-molekulától (nem a CBD-olajtól, amelyben van némi THC) nem lehet betépni, nem befolyásolja az ítélőképességet, használata mellett lehet például autót vezetni.
"A WHO pozitívan értékelte a CBD-t, ami egyfajta jelzés, hogy a vegyület nem jelent veszélyt a betegre és közvetve a társadalomra sem. Még gyerekeknek is adható" - mondta a szakember. Hogy milyen lehetőségei vannak a magyar betegeknek, illetve mit tehet az ügyben MOKE, kiderül a lap cikkéből, melyet teljes terjedelmében ide kattintva érhet el.