Minden, amit még nem tudtunk a patikákról

Sok ember felteheti a kérdést: a gyógyszertárak ugyanolyan kereskedői funkciót látnak el, mint bármely más üzlet? A megnyugtató válasz nem! A patikákban sokkal összetettebb munkafolyamatok vannak, amelyek az oda látogatók elől rejtve maradnak.

Miért más?

A legnagyobb különbség bármely más üzlethez képest, hogy a patikában az árut csak szakképzett személyzet adhatja ki. Ennek elsődleges oka a törvényi szabályozás, ami azért szükséges, mert a gyógyszer szakmai megfogalmazás szerint "különleges" áru, hiszen a nem megfelelő alkalmazás veszélyes méreggé is teheti.

A 2006. évi gyógyszertörvényben írták le, hogy a gyógyszertár egészségügyi szolgáltató és kiskereskedelmi tevékenységet végző egészségügyi intézmény. Emellett azt is kinyilvánítják benne, hogy a kizárólag orvosi rendelvényre kiadható gyógyszert csak gyógyszerész vagy gyógyszertári szakasszisztens szolgáltathat ki. Azért volt szükség a gyógyszertár fogalmának módosítására, pontosítására, illetve a vényköteles gyógyszert kiadó személyek végzettségének törvénybe iktatására, mert ebben a törvényben engedték meg egyes vény nélkül is kapható gyógyszerek patikán kívüli árusítását, ahol viszont nincsenek szakemberek.

Mindamellett minden gyógyszerész törekvése, hogy az officinát, azaz azt a helyiséget, ahol a gyógyszert kezükbe veszik, ne gondolja senki boltnak, és hogy a gyógyszerkiadó tárát se nevezzék pultnak, melyen keresztül a kapcsolatot tartják a páciensekkel.

A betegség diagnosztizálásához is szakorvoshoz kell fordulni, míg az orvos által előírt gyógyszerért patikába kell ellátogatni, ahol megfelelően képzett patikusok vannak. Nekik nem csak annyi a feladatuk, hogy a recepten lévő készítményt kiadják, hanem egyéb fontos teendők is.

Gyógyszerek árusítása

A patikák legismertebb feladata a lakosság gyógyszerrel való ellátása. A közhiedelemmel ellentétben ez nem egyszerű feladat, ugyanis ha az orvos által felírt gyógyszer hiánycikk, akkor a gyógyszerész helyettesítheti a vényen lévő készítményt egy másikkal, melynek azonos a hatóanyaga. Ha egy vásárló panaszaival közvetlenül a patikushoz fordul, szaktudás szükségeltetik ahhoz, hogy információt kapjon a kezelés lehetőségeiről, ide értve a gyógynövények, gyógyszerek ajánlását, vagy az orvoshoz való irányítást.

A gyógyszerészek fő feladata a gyógyszerek árusítása (Fotó: Europress)

A gyógyszertárak készleteinek folyamatos feltöltéséhez naponta egyszer, de akár kétszer is rendelnek gyógyszert, mely néhány órán vagy legkésőbb fél napon belül érkezik meg a nagykereskedésekből.

Sokszor találkozhatunk manapság azzal a ténnyel, hogy egyes patikák nem halmoznak fel készleteket, vagyis a ritkán keresett, vagy drágább gyógyszerekből csak 1-2 dobozzal tartanak, és csak akkor rendelnek, ha igény van rá a betegek részéről. Ez bosszantó lehet, ha sürgősen szükség lenne a szerre, és várni kell a megérkezésére, illetve ha patikáról patikára kell járni, míg végül megkapjuk. Bár egy egészségügyi szolgáltatónál jogtalannak érezhetjük ezt a fajta eljárást, de nincs jogszabály arra nézve, hogy mekkora készletet kell a patikáknak tartaniuk.

Gyógyszerkészítés

A patikák másik fontos tevékenysége a gyógyszerek készítése . Ehhez megrendelik a nagykereskedőktől a szükséges ható- és segédanyagokat. Bár manapság egyre ritkábban, de még ma is írnak az orvosok olyan recepteket, melyeken nem kész gyógyszereket rendelnek, hanem csak az összetevők mennyiségét, a készítendő gyógyszerformát adják meg. Ebben az esetben a gyógyszerész feladata a szer elkészítése.

A gyógyszerek egyedi előállításának két fajtája is lehetséges, az egyiknél az orvos utasításai alapján, a Magyar Gyógyszerkönyv előírásait követve készítik a medicinákat. Ezeken az orvos régi jól bevált receptjei mutatkoznak meg. A másik fajtájánál egy hivatalos vényelőirat-gyűjtemény, a Szabványos Vényminták (latin nevén Formula Normales = FoNo) alapján készül a gyógyszer. Ebből a receptgyűjteményből is rendelhet az orvos, ekkor csak a készítmény nevét kell felírnia a receptre. A FoNo-s termékek egy része vényköteles, másokat vény nélkül is lehet kapni. A helyben készített gyógyszerekből általában több adagot készítenek a patikában, és készleten tartják.

Gyógyszerészi gondozás

A gyógyszerészi gondozás egy viszonylag új tevékenység a patikákban, bár sok helyen az alapjai mindig is megvoltak. A lényege, hogy az orvos munkáját egészítik ki a gyógyszerészek azzal, hogy a beteggel folyamatos kapcsolatot tartva követni tudják a páciensek állapotát, a tünetek javulását, romlását, és életmódtanácsokkal láthatják el a beteget.

Most már sok patikában vérnyomást, vércukorszintet és szív-érrendszeri betegségben hal meg! Fontos tehát a megelőzés, és a minél hamarabb való felismerés. Diétázással és némi sportolással csökkenthető, teljes életmód váltással pedig akár el is kerülhető a későbbi szövődmények kialakulása.

Ajánlott évente egy-két alkalommal kihasználni ezt a lehetőséget, mert sokaknak derült már így fény a betegségére.

A gyógyszertárak funkciója az oda látogatók gyógyszerrel, gyógyhatású készítménnyel és az alkalmazásukhoz szükséges információval való ellátása szakképzett gyógyszerészek és asszisztensek által.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt derült idő várható, csak kisebb felhős körzetek lehetnek. Csapadék nem valószínű. Az éjszaka második felében az Észak-Dunántúlon egyre több helyen megélénkül az északnyugatira forduló szél. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 8 és 14 fok között alakul, de a hidegre hajlamos helyeken ennél kissé hűvösebb is lehet. Az orvosmeteorológiai helyzet is kifejezetten kedvezően alakul, fronthatástól sem ma, sem az elkövetkező napokban nem kell tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra