A húgysav az emésztési folyamat során létrejövő végtermék, amelyet ideális esetben a vesék kiválasztanak, majd a vizelettel kiürül, egy része pedig izzadtsággal távozik a szervezetből. Ilyenkor a húgysav szintje egyensúlyban van a szervezetben: férfiaknál 220-420 µmol/l, nőknél pedig 140-340 µmol/l közötti érték tekinthető normálisnak. Bizonyos betegségek vagy nem megfelelő táplálkozás miatt felhalmozódhat a szervezetben, ritkábban pedig az egészségesnél alacsonyabb szintet mérnek. Milyen veszélyeket rejt a túl magas vagy túl alacsony húgysavszint?
Magas húgysavszint
A magas húgysavszint genetikai okokra is visszavezethető, illetve bizonyos betegségek (vesebetegség, diabétesz vagy pajzsmirigyproblémák, leukémia) vagy a kezelésükre használt gyógyszerek miatt szökik fel az értéke. Másoknál az életmód tehető felelőssé a kialakulásáért - a kevés testmozgás, a túlsúly és a magas húgysavtartalmú ételek (vörös húsok, kolbászfélék) túlzott fogyasztása. Kutatások szerint a rendszeres alkoholfogyasztás, illetve a magas fehérjetartalmú diéta is okozhat magasabb húgysavszintet.
Ha tartósan magas az értéke, a húgysav kikristályosodhat, a húgysavas sók pedig lerakódnak a különböző szövetekben, elsősorban az ízületekben. Ez igen fájdalmas ízületi gyulladást eredményezhet, amelyet köszvénynek nevezünk. Ha pedig a húgysav a vesékben rakódik le, vesekő képződhet belőle, illetve ritkább esetben szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásához is vezethet.
Alacsony húgysavszint
Ritkábban az is előfordulhat, hogy a húgysav szintje az ideális érték alá süllyed. Az alacsony húgysavszint a legtöbb esetben nem okoz gondot. Kiválthatja például túlzásba vitt diéta, vagy a kimondottan magas C-vitamin fogyasztás is. Gyógyszeres kezelésre ilyen esetben nem feltétlenül van szükség, helyes táplálkozással a húgysavszint egyensúlya helyrebillenthető.