„Már egy ideje kongatják a vészharangot a gyógyászati segédeszköz (gyse) forgalmazók, de ezt egyelőre nem hallja meg az egészségügyi kormányzat” – írta meg a Napi.hu. A portálnak Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára azt mondta, 3400 termékből már több százat nem tudnak közfinanszírozott ár alatt beszerezni, és az utóbbi időben 50 terméket vissza is hívtak a támogatott körből a gyártók vagy a forgalmazók. Az egészségbiztosító által megszabott árakon ugyanis már nem tudják értékesíteni a termékeket.
Másfél évtizede gyökerező problémáról van szó
A biztonságos betegellátást is veszélyeztető beszerzési problémák azonban nem új keletűek. Rásky László szerint a gyógyászatisegédeszköz-ellátás körüli gondok már legalább másfél évtizedre nyúlnak vissza, csupán elmúlt egy évben csúcsosodtak ki.
2002-ig az volt bevett szokás, hogy az egészségbiztosító meghatározott időközönként ártárgyalást tartott a gyse-gyártókkal és -importőrökkel. Azonban már 20 éve nem volt ártárgyalás, és a legutóbb meghatározott árak 2003-ban léptek életbe – jelenleg is ezeken a közfinanszírozott árakon folyik a gyse-ellátás Magyarországon. A forgalomba hozók ugyan nyújthatnak be áremelési kérelmeket a NEAK felé, ezeket azonban jellemzően elutasítják, miközben a cégeknek 300 ezer forint igazgatás-szolgáltatási díjat kell fizetniük minden ilyen kérelem után.
Az Orvostechnikai Szövetség főtitkárának elmondása szerint egyébként jelenleg is vannak áremelési javaslatok a NEAK asztalán, amelyek átlagosan 25-30 százalékos áremelést indítványoznak – de egyes termékköröknél még ez az emelés is kevés lenne. A szakember szerint, ha racionalizálnák a támogatási rendet, akkor nagyságrendileg 100 milliárd forintból meg lehetne oldani a korrekt gyse-ellátást.