Hogyan is működik az MRI a valóságban?
Az MRI betűszó (magnetic resonance imaging) jelentése mágnesesrezonancia-képalkotás. A készülék működésének alapelve, hogy erős, állandó mágneses térben bizonyos atomok magjai képesek nagy frekvenciájú rádióhullámok elnyelésére, majd kisugárzására, és ezekből a jelekből vissza lehet következtetni az atommagok tulajdonságaira, illetve környezetük fizikai és kémiai jellemzőire. Az MRI-felvétel ezért rendkívül részletes képet ad az élő szervezet finom struktúráiról, így például a lágy szövetek feltérképezésében nincs versenytársa.
A mágneses tér biztonságos
A mágneses térnek nincs semmilyen ismert negatív hatása a páciensekre, ugyanakkor sokan tartanak az MRI-vizsgálatoktól annak körülményei miatt. Az MR képalkotás elengedhetetlen része ugyanis, hogy a lehető legegységesebb mágneses mezőt állítsák elő, és ezt a leghatékonyabban egy alagút jellegű berendezéssel lehet elérni. Sokan ebben a csőben klausztrofóbiásnak érzik magukat, ugyanakkor ma már elérhetők a 70 cm-es alagútátmérőjű gépek is, melyek tágasabb érzést nyújtanak a páciensnek. Szintén segítenek a kiegészítő kényelmi eszközök: a különböző párnák, emelők, tükrök növelik a beteg komfortérzését. A gépek hangja erőteljes, de ezt füldugóval enyhítik, illetve a modernebb berendezések decibelterhelése is természetesen alacsonyabb. Szintén nagyon fontos szempont a betegek részéről a vizsgálati idő hossza, amely elsősorban az adott berendezés típusától és az azon elérhető opcióktól függ.
A nagyobb térerő jobb képpel jár
A legtöbbször az MR térerejét jelző Tesla mérőszámokkal találkozhatunk az életben. Általában hazánkban 1,5 Teslás gépeket használnak, ugyanakkor már a privát ellátásban is elérhető 3 Teslás berendezés is - például az Affidea Váci Greens központjában.
A mágneses térerő miatt azonban nagyon fontos biztonsági szabályokat kell betartani: a fémtartalmú eszközöket, fém klipszeket, piercingeket nem szabad bevinni a vizsgálótérbe. Azok a páciensek, akiknek a szervezetében mágneses erőre reagáló fém van ültetve egészségügyi okokból, nem vizsgálhatók MR-géppel.
Bár a COVID-19 betegség képalkotó diagnosztikájának elsődleges eszköze a CT (tüdő-vizsgálatok), manapság egyre nagyobb szerephez jut az MRI is. Mivel a vírus sok esetben az egész szervezetet megtámadhatja, illetve neurológiai és kardiológiai elváltozásokat is okozhat, ezeket főként MRI-vizsgálatokkal térképezik fel.
Tudjon meg többet az Affidea Magyarország MRI-szolgáltatásairól!