Ijesztő balesetről számolt be a Science Alert: egy 55 éves amerikai férfit az egyik legrosszabb helyen, a szemgolyóján csípett meg egy méh. A rovar fullánkja a jobb szemgolyójába fúródott, ami kis híján súlyos bajt eredményezett nála.
A csípést követően a férfi azonnal a helyi sürgősségi osztályon kért segítséget, ahol az orvosok ellátták és kiszedték a szemgolyójából a fullánk egy darabját. Abban a tudatban engedték haza a férfit, hogy a problémáját teljesen orvosolták, nem sikerült azonban minden belefúródott darabkát eltávolítani a látószervből. A lándzsaszerű függelék nagy része még mindig a beteg íriszébe ágyazva maradt.
Két nappal később a férfi szemébe éles fájdalom hasított, jobb szemének írészeben az erek vérezni kezdtek, látása pedig drámaian leromlott. Felkeresett ezért egy szemészeti klinikát, hogy kezeltesse a panaszait. Hogy felderítsék a tünetek okait, a klinika szakemberei fluoreszkáló festéket használtak a gyulladt szem szaruhártyájának megfestésére. Egy speciális mikroszkóp alatt, erős fénnyel a csapat apró, szúrós tárgyat talált az írisz és a szem fehér részét adó szklera között, a szövetekbe ágyazódva.
A klinika szemészei egy apró csipesszel húzták ki a fullánk maradványait a szemből, majd antibakteriális gyógyszert és szteroidokat tartalmazó szemcseppeket írtak fel. A férfi hosszú ideig lábadozott, öt hónappal a történtek után azonban csaknem teljesen visszanyerte látásélességét a sérült szemére.
A méhek alapvetően nem agresszív állatok, a pollent gyűjtő méhek általában csak akkor csípnek, ha rájuk lépünk, beléjük tenyerelünk vagy egyéb módon "bántjuk" őket. Az általános vélekedés szerint a méhek csak egyszer képesek csípni, ennek oka az, hogy a fullánkjuk gyakran beleragad, beletapad az áldozatába, és ahogy kiszakad az állat szervezetéből, az állat halálát is okozza. Az alábbi cikkünkben összefoglaltuk, mi a teendő egy efféle csípés esetén.