A minap attól volt hangos a sajtó, hogy a Jahn Ferenc Dél-Pesti Kórház 3-as számú belgyógyászati osztályát azért kellett bezárni, mert tömegével mondtak fel a dolgozók, és inkább a közeli, újonnan nyílott IKEA bútoráruházban vállaltak munkát - a korábbi bérüknél sokkal magasabb összegért. (Az intézmény vezetősége cáfolta a hírt, de a kétségeket nem sikerült eloszlatniuk. ) Most kiderült - a hvg.hu által közzétett adatok szerint -, hogy nemcsak a szomszédos kereskedelmi egység vonzó, hanem sok kórházi ápoló az országot is elhagyta. Az információforrás ráadásul maga a kormány.
Összesen 486 magyar egészségügyi szakdolgozó kérte ki 2016-ban első alkalommal azt a hatósági bizonyítványát, amely a külföldi munkavégzéshez szükséges - közölte Rétvári Bence államtitkár egy országgyűlési képviselő kérdésére válaszolva . A DK-s Oláh Lajos tudakolta meg, hogy miként kívánja megállítani a kormány a nővérek számának csökkenését.
Rétvári jelezte - a hvg.hu szerint -, hogy 2013 óta az elvándorlók száma fokozatosan csökken: abban az évben még 568-an kérték a papírjaikat. Ez a szám azokat fedi le, akik először kapnak külföldi munkához szükséges iratokat, vagyis az azóta eltelt négy évben nagyjából kétezren mehettek el az országból. Az egészségügyet elhagyók száma ennél lényegesen magasabb is lehet, hiszen aki itthon vállal munkát, nem szerepel a statisztikában.
Rétvári szerint csak áthidaló megoldás, hogy több kórház is külsős ápolókat foglalkoztat. Ahol ez a gyakorlat fennáll, ott a külsős ápolók mellett mindig vannak az intézményben közalkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatott ápolók is.
Forrás: hvg.hu