A 3D nyomtatók elterjedése sok más iparághoz hasonlóan az orvostudomány területén is forradalmi változásokat hozott. A dinamikusan fejlődő készülékek fontosságát már a mikroszkóphoz vagy a röntgenhez mérik, nem véletlenül: letört csontokat, károsodott ízületeket pótolnak a segítségükkel, sőt már gyógyszerek gyártásához is használják. Kutatók most a gerincsérült emberek szolgálatába állítanák az eszközöket, segítségükkel ugyanis a sérült területbe illeszthető, mesterséges gerincvelőt hozhatnak létre.
Újra járhatnak a gerincsérültek?
A gyógyászatban használt, speciális nyomtatókkal élő sejteket egymásra rétegelve hoznak létre szöveteket, amelyek a károsodott szerveket is pótolhatják. Két kutató, Shaochen Chen nanotechnológiai mérnök és Mark Tuszinski idegsebész egy minden korábbinál pontosabb, 1 mikronnyi felbontású nyomtatót hozott létre, így a legapróbb részletekig képesek rekonstruálni szöveteket. Ennek az idegsebészetben lehet nagyon fontos szerepe: pótolhatóvá válhat akár az elszakadt gerincvelő is.
Kísérleti patkányoknál már komoly eredményeket értek el, az állat elszakadt gerincvelejét sikerült helyreállítani, amely így a hátsó lábait is újra mozgatni tudta. Ehhez először szoftgélből állítottak elő egy implantátumot, amelyeket őssejtekkel töltöttek meg. Ezek idővel kapcsolatot építettek ki a gerincvelővel, a sérült rész a keringésbe is bekapcsolódott, a patkány pedig a lebénult végtagokat - ha kis mértékben is - újra használni tudta.
A kutatók szerint azonban a fontos felfedezés nem jelenti, hogy az eljárást rövid időn belül embereken is tudják használni. További tesztek és megfigyelések szükségesek, ráadásul a legtöbb baleseti sérülés sokkal összetettebb problémát okoz, mint amit az állatnál kezeltek.
Forrás: Wired