A pikkelysömör egy krónikus autoimmun betegség, ami a bőrt érinti. A bőrsejtek extrém sebességgel osztódnak vastag, vörös, viszkető kiütéseket és ezüstös pikkelyes rétegeket formálva. A pszoriázisban szenvedők állapotára jellemző, hogy időről időre fellángol a betegségük, ilyenkor a kellemetlen, kínzó tünetek szinte elviselhetetlenné válnak. Bár a tudósok a mai napig nem találták még meg a betegség gyógymódját, már azzal segíthetnek magukon az érintettek, ha megismerik és utána ennek tudatában elkerülik azokat a tényezőket, melyek hozzájárulhatnak az úgynevezett aktív időszakok, a fellángolások kialakulásához. A Facty Health most összegyűjtött 11 olyan okot, melyek miatt fellángolhat a pszoriázis, ezek egy része a betegség kialakulásának kockázatát is jelentősen növelheti, ezért érdemes velük mindenkinek tisztában lenni.
Genetika
Az orvosok egyetértenek abban, hogy a genetika kulcsfontosságú tényező a pikkelysömörben, a mögötte húzódó mechanizmus viszont továbbra sem világos még a tudósok számára. A pszoriázisos betegek 33 százaléka számol be a bőrbetegség családi kórelőzményéről, bár az egypetéjű ikrek esetében 66-90 százalék az esélye annak, hogy mindkettőjüknél kialakul a kór.
HIV-fertőzés
Bár a HIV-fertőzötteknél nem valószínű, hogy pikkelysömör alakul ki, ha azonban mégis, akkor általában súlyosabb formában jelentkezik. Mivel immunrendszerük már eleve sérült, így fellángolásaikat nehezebben lehet ellenőrizni, és nagyobb a szövődmények kockázata is.
Mikrobák és fertőzések
Sokaknál a pikkelysömör egy vírusos vagy bakteriális fertőzés után jelenik meg először. A torokgyulladás, bizonyos bőrbetegségek és az influenza gyakori kiváltó tényezők. Ezen fertőzések és a pikkelysömör közötti pontos kapcsolat viszont nem egyértelmű.
Gyógyszerek
Létezik úgynevezett gyógyszerindukált pikkelysömör, ami egyrészt az orvosságok által kiváltott pszoriázist, másrészt a medicinák miatti fellángolásokat is magába foglalja. A többi között a magas vérnyomás és szívproblémák kezelésére alkalmazott egyes bétablokkolók, maláriaellenes szerek, a rákgyógyításban használt immunterápiás szerek, ACE-gátlók, és néhány nem-szteroid gyulladáscsökkentő is kiválthat ilyen hatást.
Időjárási körülmények
Az évszakváltás , de bizonyos éghajlati viszonyok is előidézhetik a pikkelysömör tüneteinek fellángolását. Télen leginkább a hideg levegő, és a nedvesség hiányában még inkább kiszáradó bőr, valamint a napfény hiánya miatt gyakoribbak a kellemetlen epizódok.
Túl sok napsütés
A napfénynek való túlzott kitettség befolyásolhatja a pikkelysömör kialakulását vagy annak fellángolását. De, ahogy korábban említettük, a pszoriázisnak a túl kevés napsütés sem tesz jót. Ha azonban a beteg kitapasztalja - vagy még jobb, ha szakember tanácsát követi -, hogy számára mennyi az a napsütés, ami még nem okoz tüneteket, akkor a napozással "elnyomhatja" az immunrendszerét és ezzel csökkentheti a szimptómákat. Ennek okát a tudósok a napfény hatására a testben megnövekedő D-vitamin szintjéhez kötik, ami egyes kutatások szerint jótékony hatással lehet a pszoriázisra.
Bőrsérülések
A pikkelysömör potenciális kiváltó okai között előkelő helyen szerepelnek a vágások, égési sérülések és más bőrelváltozások. A nyílt sebek, valamint a test fertőzések elleni küzdelme pedig a pszoriázis fellángolásához vezethetnek.
Alkoholfogyasztás
Tanulmányok azt mutatják, hogy azoknál az embereknél, akik gyakran isznak alkoholos italokat, nagyobb a pszoriázis kialakulásának esélye. Az alkoholfogyasztás hirtelen megnövekedése pedig kiválthatja a pikkelysömör fellángolását. Az orvosok azt javasolják a pikkelysömör kialakulásának kockázatával küzdő embereknek, hogy ha lehet, ne fogyasszanak alkoholt, vagy minimalizálják az elfogyasztott mennyiséget.
Dohányzás
Az alkoholfogyasztáshoz hasonlóan a dohányzás is összefügg a pikkelysömör fellángolásával . A dohányzókat, különösen azokat, akik napi 5-10 szálat vagy annál is többet szívnak, intenzívebb és gyakoribb epizódok fenyegetik. A dohányzás ráadásul megduplázza a pikkelysömör kialakulásának kockázatát.
Elhízás
A tanulmányok közvetlen összefüggést mutatnak a túlsúly és a fellángolások között. A pikkelysömörre hajlamos túlsúlyos emberek számára előnyös a fogyás, mivel az csökkentheti a betegség kialakulásának kockázatát.
Stressz
Számos esetben a pikkelysömör első kitörése összefügg egy stresszes, az életünkre mélyen ható eseménnyel. De a stressz akár tüneteink fellángolását is okozhatja. Ha szeretnénk megelőzni az ilyen fájdalmas, intenzív epizódokat, érdemes stresszkezelési technikákat elsajátítani.