A pikkelysömör egy olyan krónikus gyulladásos bőrbetegség, ami új szintre emeli a hámlás fogalmát. Érdemes erre a betegségre úgy gondolni, mint egy kiirthatatlan élősködőre, ami újra és újra felbukkan. Nincs rá gyógymód, de kezelhető.
Tíz százalékuk érintett
Vannak időszakok, amikor teljesen tünetmentes , akár hónapok, évek telhetnek el úgy, hogy nem lángol fel. De, sajnos kezelésektől függetlenül bármikor visszatérhet.
Leggyakrabban a könyök és a térd az érintett, de ebben sem ismer határt ez a kellemetlen tünetekkel járó kór, hiszen a körömtől az ízületeken át, szinte mindenhol megjelenhet . A statisztikák szerint a pszoriázisosok 10 százalékánál a tünetek a szem környékét érintik.
A pikkelysömörre jellemző plakkok nemcsak esztétikai problémákat okoznak, a bőrfelszínen való megjelenésükkel együtt égető, viszkető érzést is kiváltanak. Ha ez ráadásképp a szem körüli vékony, érzékeny területen van, az csak tovább rontja a beteg panaszait. Főleg, hogy ezek a pikkelyes felhalmozódások képesek lehetnek arra, hogy akár a szem kinyitását vagy épp bezárását akadályozzák.
Tünetek a szem körül:
- repedt, száraz bőr a szem területén
- korpásodáshoz hasonló "hámsejthullás"
- nehézséget okoz a szem kinyitása és becsukása
- szempillák, amelyek a szemhéjon nyomódó plakkok miatt ragadnak a szembe
- kellemetlen érzés a szemhéj mozgatásakor
Az ókorban is ismerték
A pikkelysömört már az ókori görögök is ismerték, az elnevezése is tőlük származik, a psora görög szó jelentése pikkely. Ráadásul a Föld népességének 1,5-3 százalékát érinti is, mégsem tudják még mindig, hogy pontosan mi az eredete. Annyi bizonyos, hogy már 7 hajlamosító gént találtak az emberi genomban, tehát nagy valószínűséggel genetikai eredetű, aktiválódását pedig szinte bármi kiválthatja, a mellékelt listán a leggyakoribbakat gyűjtöttük össze.
Kezeljük-e házi praktikákkal, vagy sem?
Bár számtalan csábító tipp kering az interneten, melyek közül van, amelyik az egyik embernek beválik, a másiknak pedig hatástalan, összességében mégis azt tanácsoljuk, minden otthoni praktika kipróbálása előtt érdemes a kezelőorvossal konzultálni, hiszen nem kívánt mellékhatások bármikor jelentkezhetnek.
Fontos, hogy ne feledjük: az otthoni praktikák az orvos által előírt hagyományos kezelések kiegészítései, nem pedig helyettesítői!
De lássuk, mik azok a pikkelysömörbarát összetevők, amik szóba jöhetnek: szalicil sav, cink-pirition, glicerin és lanolin. Mindezek mellett pedig a jelenlegi szakértői álláspontok alapján ezeket a kiegészítő kezeléseket lehet kipróbálni egy-egy fellángolás idején a bőr megnyugtatására (konzultáció után!): illóolajok, akupunktúra, étrendváltás, a kurkumában található kurkumin, halolaj, indigó (indigo naturalis gyógynövény). Emellett pedig fontos, hogy a higiéniai előírásokat minden esetben betartsuk, mert ugyan megakadályozni nem tudjuk a pszoriázist , de elkerülhetjük vele a fertőzéseket.
Mire figyeljünk oda a szem körüli pikkelysömörnél?
Vannak, akiket zavar a fellángoláskor szemmel látható tünetek megjelenése, s ezeket palástolni próbálják. Nyilván ez a szem körül sokkal nehezebb, főleg, hogy ott a többitől eltérően még vékonyabb, érzékenyebb a bőr . Ilyenkor érdemes olyan teljesen természetes összetevőket tartalmazó kozmetikumokkal próbálkozni, melyek nem irritálják még jobban az érintett területet. S ezeket is csak akkor alkalmazzuk, ha más terápiás javallattal nem áll fenn összeférhetetlenség.
Fontos továbbá, hogy az érintett terület körül se piercing, se tetoválás ne legyen (ha később jelentek meg a tünetek, akkor legalább ne hordjuk), mert ez folyamatos gyulladásra, fellángolásra ingerelheti az érintett részeket.
Mit használjunk?
A kortikoszteroidok hatékonyak lehetnek a pikkelysömör kezelésében , vigyázni kell azonban, mivel glaukómát vagy szürke hályogot is okozhat, ezért, ha ilyen készítményt alkalmazunk, javallott a rendszeres szemészeti kontroll.
A tacrolimus hatóanyagú kenőcs jó alternatívája lehet a helyi szteroidoknak, biztonságosan alkalmazható a szem körül, az eddigi tapasztalatok alapján pedig nem köthető össze a használata a zöld vagy szürke hályog kialakulásával. Kezdetben azonban előfordulhat, hogy az égő, csípő érzés fokozódik.
Természetesen erre a területre is használható a fényterápia, a hatékonyság érdekében heti 2-3 alkalommal. Ennek több fajtája is létezik, de akár a természetes napsütés is használhat, persze csak mértékkel és akkor, ha nem vagyunk fényérzékenyek.
Végül, de nem utolsósorban ott van még a biológiai terápia (biologic therapy), melyet a súlyosabb esetekben használnak, és a T-sejteket célozzák, melyek vezető szerepet játszanak a pikkelysömör kialakulásában.
Forrás: Greatist