12 dolog, amely szívritmuszavart okozhat

Azt már egyre többen tudják, hogy a túlzásba vitt koffeinfogyasztás, a magas vérnyomás és a koszorúér-betegség szívritmuszavarhoz vezethet. De vajon fel tudnánk sorolni az összes rizikófaktort?

Számos ok állhat a szívritmuszavar kialakulása mögött. A leggyakoribbakat Dr. Sztancsik Ilona , a KardioKözpont kardiológusa ismerteti.

Lassabb vagy gyorsabb is lehet

A szívünk négy részből áll, a két felső pitvarból és a két alsó kamrából. A szív összehúzódásainak ritmusát "karmesterként" vezényli a szinuszcsomó, amely a jobb pitvarban helyezkedik el. A szinuszcsomó percenként 60-100 elektromos impulzust produkál. Ez indítja be a szívdobbanásokat, ugyanis arra készteti a pitvarok izmait, hogy összehúzódjanak és vért pumpáljanak. Az elektromos impulzusok ezután eljutnak az AV-csomónak nevezett sejtekhez, amelyeknek szintén koordináló szerepük van.

szívritmuszavar, szívproblémák, szív- és érrendszeri betegségek, kávéfogyasztás, koffein,
Nemcsak a túlzásba vitt koffein árthat a szívnek. Fotó: iStock

Ha a szinuszcsomó megbetegszik, vagy más ok - például lázas betegség, fertőzés vagy pajzsmirigybetegség - miatt gyorsabb vagy lassabb működésre vált, akkor a szív is gyorsabban vagy lassabban fog verni. Több szívbetegség is okozhat szívritmuszavart, amely kiindulhat a pitvarokból, a kamrákból, de vezetési zavar következtében is létrejöhet. Mutatjuk a 12 leggyakoribb okot:

  1. genetikai hajlam
  2. diabétesz
  3. túl sok koffein, alkohol vagy tudatmódosító szer fogyasztása
  4. magas vérnyomás
  5. dohányzás
  6. pajzsmirigy alul- vagy felülműködése
  7. alvási apnoé (éjszakai légzéskimaradás)
  8. bizonyos gyógyszerek és étrend-kiegészítők szedése
  9. koszorúér-betegség
  10. szerkezeti változás a szív felépítésében (például kardiomiopátia)
  11. előző szívinfarktus miatt károsodott szívizomszövetek
  12. éppen zajló szívinfarktus

Mikor kell kardiológushoz fordulni?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A leggyakoribb tévhitek a szívbetegségekről - kattintson!

Három kiemelten fontos ok van, ami miatt feltétlenül érdemes orvoshoz fordulni. Az egyik, ha a családban már előfordult bármilyen szívbetegség. Ebben az esetben évente vagy kétévente érdemes elmenni egy általános kardiológiai kivizsgálásra. Ez még tünetmentesség esetén is szükséges, hiszen a szívritmuszavar gyakran "rejtőzködik".

Nagyon fontos a a szív-érrendszeri szűrés akkor is, ha a páciens az életmódja miatt hajlamos a szívproblémákra, tehát sok stressz éri, függőségei vannak, esetleg magas vérnyomás, pajzsmirigybetegség vagy diabétesz szerepel a kórtörténetében. Ezeken kívül pedig felgyorsult vagy lelassult szívverés, mellkasi fájdalom, légszomj, szédülés, indokolatlan izzadás, eszméletvesztés vagy a mellkasban jelentkező remegő érzés esetén is javasolt mielőbb kardiológushoz fordulni - emeli ki a szakember.

Ha kiderül, hogy valóban szívritmuszavarról van szó, megkezdődhet a kezelés, amellyel akár a stroke vagy a szívinfarktus kockázatát is jelentősen csökkenthetjük.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.