A szívbetegeknek a szokásos kontrollokon kívül is érdemes meglátogatniuk a kardiológust, ha nyáron szokatlan tüneteket tapasztalnak. Bizonyos szívgyógyszerek, például a béta-blokkolók , a vízhajtók vagy a kalciumcsatorna-blokkolók fokozhatják a szervezet meleg időjárásra adott reakcióit. Ez persze nem jelenti azt, hogy csak a gyógyszerszedőknek kell elővigyázatosnak lenniük: az idősebbeknek, akiknek kezeletlen magas vérnyomásuk van vagy időnként mellkasi fájdalmat, szabálytalan szívverést tapasztalnak, szintén fokozottan kell figyelniük saját állapotukra.
A frontok stresszt okozhatnak
Az időjárás és annak változásai is stresszt jelenthetnek. A megváltozott körülmények, mint például egy-egy gyors lehűlés vagy hirtelen felmelegedés, viszonylag gyors alkalmazkodásra kényszerítik a szervezetünket. Ennek hatására a szimpatikus idegrendszeri aktivitás fokozódik, vagyis emelkedik a vérnyomás, megnövekszik a szív- és érrendszerre háruló terhelés. A változásokat a szív- és érrendszeri betegek nehezebben viselik, hiszen szervezetük számára jóval nagyobb erőfeszítést jelent a kompenzáció.
Tünetként ilyenkor fáradékonyság, erőteljesebb, szabálytalan szívverés jelentkezhet, szívbillentyű-probléma esetén pedig fokozódhat az ödémahajlam, súlyosbodhat a nehézlégzés. Egyes megfigyelések szerint időjárási frontok hatására nő a keringési elégtelenség és a szívinfarktus előfordulásának aránya is. Bár az összefüggések bonyolultak, leegyszerűsítve az esetek nagy részében az alábbi jelenségek érvényesülnek.
- Ha közeledik a melegfront, csökken a vérnyomás, gyakoribbá válik a stroke, a szívinfarktus, a trombózis és az embólia, valamint a közlekedési balesetek száma is növekszik.
- Ha tartósan meleg az idő, érzékenyebbek a sebek, a hegek, gyakoribbá válnak a keringési zavarok, a reumatikus panaszok.
- Ha átvonult a melegfront, a szívműködés és a légzés gyorsabbá válik, a vérnyomás emelkedik. Mivel fokozódik a vérzésre való hajlam, gyakoribb az orrvérzés, a gyomorvérzés, az agyvérzés, az embólia és a vérrögös érelzáródás. Mivel az erre érzékenyek szervezetének védekezése legyengül, felléphetnek gyulladások, lázas betegségek.
Lássuk tehát, mit tehetünk ezekben az időszakokban a problémák megelőzése érdekében.
Fontos a hidratálás
Az érintett betegek számára kiemelten fontos, hogy fizikai aktivitás során és után fokozottan ügyeljenek a folyadékbevitelükre. Nem szabad eljutni a kiszáradásig, amelynek tünetei a kínzó szomjúságérzés, szájszárazság, fejfájás, gyengeség, a vizelet mennyiségének csökkenése, illetve súlyosabb esetekben eszméletvesztés, ájulás. Szívbetegekre nézve különösen veszélyes, hogy ilyenkor nagyobb munkára kényszerül a szív, a kiszáradás pedig sokszorosára növeli a szívinfarktus és agyvérzés kockázatát.
Pihenjünk többet
Még a legkönnyebb tevékenység esetén is ajánlatos rendszeresen szünetet tartani: üljünk vagy feküdjünk le időnként, de egy hűsítő zuhanyzás és némi regenerálódás sem árthat olykor. A nagy hőség még az egészséges szervezetet is megterheli, a szívbetegektől pedig még több energiát követel a szélsőséges időjáráshoz való alkalmazkodás.
Kérjük szakember segítségét
"Kánikula hatására a perifériás erek kitágulnak, a vérnyomás gyakran ingadozni kezd, valamint erősebben is izzadunk, ami nyilván megváltoztatja a vízháztartást. Mindez együtt erősen megviselheti a szívet" - hívta fel a figyelmet dr. Vaskó Péter, a KardioKözpont kardiológusa. Mint kifejtette, a kánikula felerősítheti a gyógyszerek hatását, ami esetleg arra engedi következtetni a betegeket, hogy csökkenthetik az adagot vagy el is hagyhatják az adott szert , ez azonban veszélyes lehet!
Akár panaszt okoz a meleg, akár úgy érzi a páciens, hogy változtatni kell a gyógyszerelésén, a legfontosabb teendő, hogy keresse fel kardiológusát. "EKG-val, szívultrahanggal és más speciális vizsgálatokkal utána tudunk járni, hogy pontosan mi okozza a tüneteket, nem romlott-e az alapbetegség állapota. A rendszeres kardiológiai kivizsgálással és a kontrollokkal elérhető egy biztonságos, jó állapot, hatékonyan segíthetünk a szervezetnek az adaptációban" - mutatott rá a szakember.