A mellkasi fájdalom okai (2)

A mellkasi fájdalom fellépése gyakran ijesztően hat, sokan ugyanis rögtön szívinfarktusra asszociálnak. Valójában azonban a fájdalom csak az esetek kisebb részében ered a szívtől, mindemellett egy kivizsgálást mindenképpen érdemes szakorvossal elvégeztetni.

Milyen tünetekről ismerhetjük fel a pánikrohamot? Részletek itt.

Sokan terheléskor tapasztalnak szorító mellkasi fájdalmat, majd mivel pihenésre elmúlik a kényelmetlenség, nem foglalkoznak vele többet. Holott ez a tünet akár szívkoszorúér-szűkületre is utalhat, így mindenképpen érdemes utánajárni. Ha pedig valaki nyugalomban vagy a terhelés megszűnése után is tartós vagy fokozódó fájdalmat érez a szegycsont környékén, amelyet verejtékezés és más vegetatív tünetek kísérnek, így például hányinger, légszomj vagy gyors, szabálytalan pulzus, akkor mentőt kell hívni. A vizsgálatok során kiderülhet, hogy valóban szívbetegségről van-e szó, vagy akár egy tüdő- vagy mellhártyagyulladás, esetleg pánikbetegség okozta-e a tüneteket.

Sokkal gyakoribb, hogy a mellkasi fájdalom nem ennyire határozott, inkább csak bizonytalan érzésként jelentkezik. A jelenség mögött szintén számos ok meghúzódhat a refluxtól kezdve az asztmán keresztül a bordaporc-gyulladásig. Mivel azonban szív- és érrendszeri betegség is okozhat ilyen tünetet, a panasz ismétlődésekor indokolt a kardiológus szakorvos általi kivizsgálás.

A mellkasi fájdalom hátterében számos kiváltó ok meghúzódhat
A mellkasi fájdalom hátterében számos kiváltó ok meghúzódhat

Jelek, amelyek szív eredetű bajra utalhatnak

Fontos leszögezni, hogy a mellkasi fájdalom eredetének tisztázása orvosi feladat, az öndiagnózis pedig könnyen félrevezető és veszélyes lehet. Ugyanakkor akadnak olyan tényezők, amelyek megléte valószínűsítheti, hogy a panasz ténylegesen szív eredetű. Az e körben említhető faktorok a következők:

  • meglévő szív-érrendszeri rizikófaktorok, így elhízás, mozgáshiány, magas vérnyomás, magas koleszterinszint vagy dohányzás;
  • szívbetegségek korábbi előfordulása a családban;
  • légszomj, hidegrázás jelentkezése;
  • a mellkasi fájdalom erősödése, illetve, ha nem múlik gyógyszer vagy masszázs hatására sem.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Amennyiben a fájdalom enyhül, hatékonyan csökkenti a gyógyszer vagy a masszázs, illetve ha már korábban jelentkezett ilyen fájdalom, aminek más jellegű eredete volt, valószínűleg nem a szívben keresendő a kiindulópont.

Milyen vizsgálatokat érdemes elvégeztetni?

"Elsődlegesen természetesen egy kardiológiai vizit ajánlott bármilyen mellkasi panasz esetén. Az első találkozáskor a betegnek ajánlatos tájékoztatnia az orvost, hogy milyen gyógyszert, gyógyszereket szed. Ez nagyon fontos, ugyanis a nyugalmi, de különösen a terheléses EKG-t módosíthatják egyes készítmények. Béta-blokkoló szedése esetén például ezt a vizsgálatot nem is lehet elvégezni" - mondta el dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta. Hozzátette, az elmondott panaszok és a kórtörténet alapján már el lehet indulni valamilyen irányban, de minden valószínűség szerint szükség lehet további vizsgálatokra is. Ilyen lehet a nagylabor, a nyugalmi mellett a terheléses EKG és a szívultrahang is. A legfontosabb, hogy ne legyintsünk a mellkasi fájdalomra, hiszen korai felfedezéssel komoly betegségeket lehet megelőzni, illetve szükség esetén kezelni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra