Mutatjuk, kinek kell tartani a trombózistól

Szakorvossal jártunk utána annak, hogy milyen jelek utalhatnak a trombózisra. A mélyvénás trombózis során vérrög képződik a mélyen fekvő vénákban, ami akár életveszélyes szövődményt is okozhat. Lássuk, kik azok, akiknél nagy az esély a kialakulására.

A mélyvénás trombózisnak léteznek rizikófaktorai, melyekkel nem árt tisztában lenni, hiszen ilyenkor külön figyelmet kell szentelni a megelőzésnek. Prof. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája összeszedte, kiket fenyegetnek a leginkább a vérrögök.

Tudta? Előfordulhat, hogy a mélyvénás trombózis nem jár semmiféle figyelemfelhívó tünettel, így esetenként a leszakadt vérrög (embólus) okozta tüdőembólia az első jel. Ennek egyik fő tünete az erős mellkasi fájdalom (amely hasonlíthat a szívrohamhoz is), valamint a köhögés, légzési nehézség, súlyosabb esetben vérköpés.

A súlyfelesleg megnöveli a trombózis kialakulását. Fotó: Getty IMages
A súlyfelesleg megnöveli a trombózis kialakulását. Fotó: Getty IMages

Túlsúllyal küzdők

A túlsúly számtalan szövődményt okozhat, például 2-es típusú cukorbetegséget, metabolikus szindrómát, szív- és érrendszeri panaszokat és mélyvénás trombózist is. Egyrészt azért, mert a súlyfelesleg megnöveli a visszértágulat kialakulását, melyben a vér áramlási sebessége lelassul, majd pangás lép fel, ami megnöveli a vérrögök kialakulásának esélyét. Másrészt pedig azért, mert a túlsúly olyan betegségeket is okozhat (magas vérnyomás, diabétesz), melyek szintén nagy trombózisprovokáló faktornak számítanak.

Dohányosok

A túlsúlyhoz hasonlóan a dohányzás is rombolóan hat az egész szervezetünkre, és óriási károkat okozhat, ráadásul 23 százalékkal megnöveli a trombózis esélyét is! Ennek oka, hogy súlyosbítja a keringési betegségeket, károsítja az érfalat, növeli a vérlemezkék összecsapódását (aggregációját), így mind a vénás, mind az artériás oldalon okozhat vérrögöket.

Terhesek, gyermekágyi időszakos kismamák

A hormonális változások, melyek terhesség és szülés után létrejönnek, mind a kismama, mind a gyermek érdekét szolgálják, ám ezeknek vannak árnyoldalaik is. Ilyen például az, hogy nő a vér alvadékonysága, ráadásul a kialakult fizikai hatások (pl. növekvő méh, a baba nyomja a medence ereit) miatt sokkal könnyebben lép fel trombózis a kismamáknál. Amennyiben a nő császármetszéssel hozta világra babáját, úgy az esély még nagyobb!

Fogamzásgátlót, hormonokat szedők

A hormontartalmú fogamzásgátlók és az egyéb hormonterápiában részesülők is nagyobb veszélynek vannak kitéve, hiszen ezek a szerek fokozzák a véralvadást. A legjobb az lenne, hogy még mielőtt bárki hasonló készítményhez nyúl, végeztessen rizikóbecslést trombózis szempontjából (benne trombofília szűréssel), és ha magas, úgy más védekezési módszert válasszon. Ezen kívül az is fontos, hogy ha lehet, ne alkalmazzon más hormonális készítményeket sem (pl. klimaxterápia, tesztoszteronpótlás).

Akiknek már volt trombózisuk, vagy trombofíliásak

Amennyiben valaki átesett már trombózison, úgy sajnos fennáll a veszélye annak, hogy megismétlődik a baj, főleg akkor, ha nincs normál tartományon belül az INR-szintjük (ez általában 2-3 közt van). Ekkor ugyanis PTS (poszttrombotikus szindróma) léphet fel, amikor nagyobb eséllyel keletkeznek újra vérrögök.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fontos, hogy ha az illető valamilyen trombofíliával küzd, akkor is megnő a rizikó. Természetesen léteznek a trombofíliáknak enyhébb és súlyosabb formáik is, ám ha ez utóbbi csoportba tartozik valaki, úgy véralvadásgátló terápiára szorul megelőző célzattal.

A mélyvénás trombózis tünetei és kezelése
Átlagosan évente 2000 ember közül egynél alakul ki a betegség, a nőknél valamivel gyakoribb. Az első trombózis után már sokkal nagyobb valószínűséggel alakul ki második, illetve többedik. De honnan ismerhetjük fel, és hogyan lehet kezelni a mélyvénás trombózist?

Tartós immobilitással járó betegségek

Leggyakrabban törés utáni gipszelés, olyan belgyógyászati betegség, ami tartósan betegágyhoz köt. Továbbá olyan neurológiai betegség (pl. stroke, szklerózis multiplex), ami szintén immobillá teheti a beteget.

Bizonyos betegséggel küzdők

Vannak olyan betegségek, melyek megléte szintén megnöveli a trombózis rizikóját, így nem ritka, amikor már eleve véralvadásgátlót kapnak prevenció gyanánt, főleg, ha mellette más alvadást fokozó tényező is jelen van. Ilyen betegségek a következők:

  • cukorbetegség
  • pitvarfibrilláció
  • daganatok (főleg petefészek, méh, vastagbél, hasnyálmirigy)
  • súlyos visszértágulatok
  • magas vérnyomás

Ha meg akarjuk előzni

A trombózis kialakulását nagyban csökkenthetjük, ha megtesszük a következőket:

  • abbahagyjuk a dohányzást,
  • leadjuk a súlyfelesleget,
  • rendszeresen sportolunk,
  • egészségesen étkezünk,
  • bőségesen fogyasztunk folyadékot,
  • és szükség esetén eljárunk véralvadásgátló, illetve kompressziós terápiára.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra