Testtömeg- és testzsírindex: melyik jobb?

Nem a testtömegindex, hanem a testzsírindex mutatja meg helyesen a szív- és érrendszeri problémák kockázatát a cukorbetegek körében - állapította meg egy új kutatás.

A szívbetegségek a vezető halálokok közé tartoznak világszerte, és ebben az elhízás az egyik legnagyobb kockázati tényező. Ennek mérésére általában a testtömegindexet (BMI) használják. A közelmúltban azonban kiderült, hogy az nem mutat helyes értéket, mivel nem tesz különbséget az izomtömeg és a zsírtömeg között. Pedig amikor az elhízással kapcsolatos eseteket vizsgálják, rendkívül fontos megállapítani annak pontos mértékét.

cukorbetegség, diabétesz, szív- és érrendszeri betegségek kockázata, BMI, testtömeg-index, testzsír-index
A testzsírindex mutatja meg a valódi kockázatot. Fotó: iStock

A valódi kockázat

A kutatáshoz több mint 10 ezer felnőtt adatait elemezték. Az információk egy cukorbetegséggel , valamint szív- és érrendszeri betegséggel kapcsolatban készült amerikai kutatásból származtak. A résztvevők átlagéletkora 63 év, az alanyok 62 százaléka férfi.

A magas BMI veszélyeiről itt olvashat!

A kutatók megállapították, hogy a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő és magasabb testzsírindexű résztvevők esetében nagyobb volt a kockázata a komoly szív- és érrendszeri problémáknak, mint az alacsonyabb testzsírindexűeknél. A korábbi kutatásokkal ellentétben a kis testtömeg szívproblémáktól védő szerepét nem figyelték meg a 2-es típusú cukorbetegséggel rendelkező alanyok körében.

Az alacsony testtömegindex védő szerepét csak a 16,7 kilogramm/négyzetméter testtömegindexű résztvevők esetében tudták kimutatni. "A 2-es típusú diabétesz megnövekedett kockázata a kisebb BMI-vel rendelkező betegeknél az alacsony testtömeg káros hatásának tulajdonítható, amely felülírja az alacsonyabb zsírtartalom pozitív hatását" - magyarázta Hu Hszi-csün, a tanulmány társszerzője.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is gomolyosodik a felhőzet, így ott is, mint másutt napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra