A nőknek az évenkénti méhnyakrák- és az emlőszűrés mellett a HPV-tesztet is érdemes elvégeztetniük, mert így időben, már a rákmegelőző állapotot felismerve a méhnyakrák jó eséllyel gyógyítható.
Az emberek többsége élete során megfertőződik a HP vírus valamely típusával, ám szerencsére különösebb beavatkozás nélkül meg is gyógyul. Fontos tudni azonban, hogy a HPV-nek csak egyes fajtái okoznak látható tüneteket, például szemölcsöket a nemi szerveken, nagy részük tünetmentesen, de fertőzőképesen van jelen a szervezetünkben. Ezért is fontos a szűrés, hogy akaratlanul se add tovább a betegséget.
Így zajlik a szűrés
Évente javasolják a nőgyógyászati kontrollvizsgálatot, amelynek során ultrahangvizsgálatot és méhnyakrákszűrést is végeznek. Ez azért is hasznos, mert egy mintavételt követően a méhnyak hámsejtjeiből képesek kimutatni az esetleges gyulladásokat, fertőzéseket és rákos elváltozásokat is.
A rákszűrés során a nőgyógyász egy mikroszkóphoz hasonló eszközön keresztül megvizsgálja a méhnyak hámját, majd mintát vesz a hámsejtekből, amelyet elküld tenyésztésre. A teljes vizsgálat mindössze néhány percet vesz igénybe, többnyire fájdalommentes, maximum néhány pillanatig kicsit kellemetlen. Mivel a méhnyakrák kialakulásáért az esetek 70 százalékában a HPV egyes típusai felelősek, ezért is fontos, hogy a hagyományos rákszűrésen kívül a HPV-tesztet is elvégeztesd!
A HPV-szűrést külön kérni kell
Harminc éves kor felett egyébként ma már HPV-szűrést javasolnak méhnyakszűrésként, míg fiatalabb korban inkább hagyományos citológiai vizsgálatot. Ennek oka, hogy a fertőzés 30-35 éves kor felett már nagyobb eséllyel tartós, így emeli a rák kockázatát.
Így készülj a vizsgálatra
Figyelni kell rá, hogy a mintavétel ne menstruáció alatt történjen. A mintavétel előtt nem szabad hüvelyzuhanyt használni, de az általános higiéniára azért figyelni kell.
Otthon is tesztelhetsz
Már léteznek olyan önmintavételi eljárások, amelyek otthon is megbízhatóan alkalmazhatók: egyszerű, fájdalommentes, patikában kapható teszttel tehát magad is elvégezheted a mintavételt. Az önmintavételi módszereknél egy applikátorral vagy egy pálcaszerű eszközzel kell levenni a mintát. Ezeket mindig úgy alakítják ki, hogy a lehető legtöbb sejtet össze tudják gyűjteni. Ha a teszt pozitív eredményt mutat, akkor feltétlenül szükséges a szakorvosi konzultáció, hogy biztosan megkapjuk a megfelelő ellátást. Persze ezzel a teszttel nem váltható ki a hagyományos nőgyógyászati szűrővizsgálat.