Miért vashiányosak olyan sokan manapság?

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a világ népességének 24,8 százaléka, azaz több mint másfél milliárd ember él vérszegénységgel. Mi állhat ennek a hátterében?

A WHO adatai szerint a vashiány a kisgyerekeket (közel minden második hat év alatti gyereket), illetve a várandós nőket érinti (41,8%) leginkább, de az iskolások és az idősek negyede, és a nem várandós nők 30 százaléka is vérszegény. A férfiaknál ritkábban fordul elő, de náluk is 12,7 százalék a vashiányos vérszegénység előfordulása.

Európában minden harmadik menstruáló nő, négy várandós közül három, illetve a kisgyermekek közel fele vashiányos.

A vas elengedhetetlen az emberi szervezet működéséhez, szerepe van

·       a DNS-szintézisben,

·       az agyfejlődésben,

·       a sejtszintű energiatermelő folyamatokban,

·       az enzim- és immunrendszer működésében,

·       idegrendszeri folyamatokban,

·       a szív- és vázizomzat oxigénellátásában,

·       építőköve a vérben található hemoglobinnak, amely az oxigént szállítja a sejtekhez.

A HAJHULLÁS FIGYELMEZTETŐ TÜNETE LEHET A VASHIÁNYNAK FOTÓ: GETTY IMAGES
A HAJHULLÁS FIGYELMEZTETŐ TÜNETE LEHET A VASHIÁNYNAK FOTÓ: GETTY IMAGES

Mi áll annak hátterében, hogy a vashiány civilizációs betegséggé alakult?

1.     Nem megfelelő vasbevitel: a szervezet ugyanis nem tudja a vasat előállítani, ezért azt kívülről, vastartalmú ételek fogyasztásával kell bejuttatni! A mai modern életvitellel járó étrendet, például a vegetáriánus vagy a vegán életmódot követők könnyen vashiányosak lehetnek, ha nem gondoskodnak megfelelő vaspótlásról, hiszen kizárólag növényi eredetű táplálék fogyasztásával nem biztos, hogy tudják biztosítani a szükséges vasmennyiséget, ugyanis a növényi vasból 1,8-szor többet kell naponta bevinni a szervezetbe. De előfordulhat az is, hogy bizonyos ételallergiák, esetleg más speciális étkezés miatt nem jut elegendő vashoz a szervezet. Ezenfelül világszerte egyre több országban okoz problémákat az éhínség, ami ugyancsak előidézheti a vashiányos állapotot.

2.     Betegségek: ha a szervezetben tartósan mikrovérzés áll fenn, annak megszüntetése nélkül vaspótlás ellenére sem képes rendeződni a vasszint. De előfordulhatnak olyan betegségek is – például fekély, daganat, gluténérzékenység, gyulladásos bélbetegség vagy akár aranyér, orrvérzés –, amelyek vérzéssel, felszívódási zavarral vagy gyulladással járnak együtt, ezért növelhetik a vashiány kialakulásának kockázatát. 

3.     Megelőzés hiánya: mivel nincs elég ismeret arról, hogy mi okozza a vashiányt, ezért az emberek nem is tudják a kiváltó okokat elkerülni/megelőzni. Sokan azt gondolják, hogy ők nem is lehetnek vashiányosak, mások úgy gondolkoznak, hogy addig, amíg nincs baj, nem akarnak foglalkozni ezzel. A vashiány nem hirtelen, hanem alattomosan alakul ki, mialatt a vasraktárak fokozatosan kiürülnek, hozzászokunk, megtanulunk együtt élni a panaszokkal, olyan tünetekkel, mint az aluszékonyság vagy a fáradtság, és nem kezdjük el időben kezelni, pláne megelőzni a hiányállapotot. Pedig kiegyensúlyozott étrenddel és megfelelő vaspótlással sokat tehetnénk a vashiány megelőzéséért, és ezzel az életminőségünkért. A vas felszívódását a C-vitamin segíti, ezért érdemes a vastartalmú ételeket magasabb C-vitamin-tartalmú alapanyagokkal egyszerre fogyasztani.

Ha már kialakult a vashiányos állapot, a naponta veszített 1-2 milligramm vas visszapótlásánál már jóval többre lesz szükség, és nem lesz elegendő csupán az étrend megreformálása.

A vaspótló gyógyszerek két csoportba sorolhatók:

1/ vas-(II)-sót (például ferro-szulfátot) tartalmaz a vaspótló gyógyszerek túlnyomó része, ezeket javasolt üres gyomorra szedni, mert egyébként a vas nem hasznosul belőlük megfelelően. Viszont étkezéssel bevéve a mellékhatások enyhíthetőek.
2/ vas-(III)-komplexet tartalmazó gyógyszerek is elérhetők, amelyek a szervezetünk számára több szempontból előnyösek, ugyanis étkezéskor is bevehetők, és szedésük kevesebb gyomor-bélrendszeri mellékhatással jár a vas-(II)-sókhoz képest. 

A szakemberek által javasolt vény nélkül kapható vagy receptre felírt készítményekkel a vérkép általában normalizálódik, de arra készüljünk fel, hogy a kiürült vasraktárak feltöltéséhez többhetes vagy inkább hónapos kezelésre lesz szükség! A mellékhatások miatt ne hagyjuk abba idő előtt a vaspótló szedését, inkább váltsunk másik készítményre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

Délelőtt mindenütt gyorsan javulnak a látási viszonyok, ezzel párhuzamosan észak felől növekszik a felhőzet. Délután észak felől elkezdhet határozottan csökkenni a felhőzet, de a Dunától keletre egy összeáramlási zóna mentén, illetve a nyugati, délnyugati országrészben továbbra is sok marad a felhő. Elvétve gyenge eső nem kizárt. Az északias szelet nagy területen kísérhetik élénk, erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 11 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra