Hacsak nem egy komoly bakteriális fertőzés áll a háttérben, a kaparó torokkal nem kell orvoshoz menni, sőt antibiotikumra sincs szükség. A jól bevált házi praktikák segítenek. Először is kevesen tudják, de a vény nélkül kapható fájdalom- és lázcsillapító gyógyszerek egyben a gyulladást, duzzanatot is csökkentik a torokban. Ha azonban nem akarunk gyógyszert szedni, akkor is számos megoldás kínálkozik.
Gargarizálás és inhalálás
Jó módszer melegen tartani a torkot egy sállal: ez kellemes érzés a toroknak, egyben a nyálkahártya vérellátását is javítja. A borogatás is jó hatású. Mártsunk meleg vízbe egy törülközőt, majd jól csavarjuk ki, és hagyjuk a nyakunkon, amíg ki nem hűl.
Ha naponta többször sós vízzel gargarizálunk, elpusztítunk egy csomó baktériumot, és csökkenthetjük a gyulladást. A lényeg: fél evőkanálnyi só kerüljön egy pohár langyos vízbe. Lenyelni természetesen nem kell. Készíthetünk toroköblítő oldatot zsályából , kakukkfűből, kamillából is, ezek szintén fertőtlenítenek.
Az inhalálásra sokan esküsznek. A legegyszerűbb verzió szerint egy fazék forró kamillatea fölé kell hajolni, miközben a fejünket letakarjuk egy törülközővel. 15-20 percig lélegezzük be a gyógynövény illatát. A vízbe tehetünk még egy-két evőkanál szárított kakukkfüvet , zsályát vagy két evőkanál tengeri sót is.
A nagyi húslevese
A népszerű torokfájás elleni eukaliptuszos vagy más gyógynövényt tartalmazó cukorkák szopogatása közben sok nyál termelődik, így nedvesen marad és nem kapar úgy a torok. A recept nélkül kapható torokspray-k hatása ugyanez, a fájdalmat, ha csak ideiglenesen is, de csillapítják. Vannak készítmények, amelyeknek fertőtlenítő hatása is van. A köhögés elleni szirupok is hatékonyak, igaz, csak közvetve, mert kevesebbet köhög miattuk a beteg, ezáltal enyhül a fájdalom.
Ha az ember meghűlt , nagyon fontos, hogy eleget igyon. Így a keletkező váladékot is oldja, amely könnyebben ki tud ürülni, valamint a nyálkahártya is nedvesebb marad, amitől kevésbé fáj. Víz, mézes hársfa- és kamillatea, hígított gyümölcslé fogyasztása javasolt. Egyelőre nincs konszenzus, hogy valóban jó-e megfázás ellen nagyanyáink csodahúslevese. Mindenesetre biztos, hogy közérzetünknek jót tesz a finom, otthoni íz, és a sós folyadék valószínűleg a baktériumokat is pusztítja. Sokan esküsznek a mályvacukor erejére, de erre sincs bizonyíték, holott a növényt évszázadok óta használják köhögés ellen és fájó torok kezelésére. Az édességnek kevés köze van az eredeti mályvához, de vannak, akik szerint a zselatin is csillapítja a torokfájást, a fokozott nyálképződés pedig különösen.
Végezetül ne feledjük: a leghatékonyabb fegyver a meghűlés ellen a nyugalom, a pihenés.