A holland nőgyógyászok és szülésznők országos szervezete szerint egy új regisztrációs rendszer kimutatta, hogy a termékenységi klinikák évtizedek óta megszegik a spermadonorokra vonatkozó hatályos szabályokat. Kiderült, hogy egyes klinikák szándékosan használtak egy-egy spermát több mint 25 alkalommal, a donor tudta, illetve az előírt dokumentáció és papírmunka nélkül. Ezért legalább 85 spermadonornak több mint 25 gyermeke lehet - írja a The Guardian.
Marieke Schoonenberg nőgyógyász egy tévéműsorban azt nyilatkozta, hogy az úgynevezett "tömeges spermadonorok" számának egyenlőnek kellene lennie a nullával. "Az egész szakma nevében elnézést kérek. Nem úgy végeztük a munkánkat, ahogyan kellett volna" - mondta a műsorban.
Évtizedek óta hibás a rendszer
A véletlen vérfertőzés kockázatának csökkentését célzó törvénynek 1992 óta meg kellett volna tiltania, hogy a donorok 25-nél több gyermeket nemzzenek Hollandiában. A szigorú adatvédelmi törvények miatt viszont nehéznek bizonyult a betartása.
A limitet 2018-ban 12-re csökkentették, de az ennek betartatására szolgáló eszközök - a donorok és anyák nemzeti nyilvántartása, valamint egy kódrendszer, amely biztosítja, hogy ugyanattól a donortól származó spermát nem lehet 12-nél több fogantatáshoz felhasználni - csak áprilisban léptek hatályba.
"Ezért csak most tudtuk meg, hogy egy donornak ténylegesen hány gyereke van" - mondta Schoonenberg. A legtöbbjük 26 és 40 gyermek biológiai apja volt, bár többeknek 50 és 75 között van ez a szám. Köztük volt legalább 10, termékenységi klinikán dolgozó orvos, köztük Jan Karbaat, aki klinikáján legalább 81 gyermeket nemzett illegálisan.
A legismertebb donor Jonathan Jacob Meijer, aki legalább 550 gyermek biológiai apja. Közölük több mint 100 holland termékenységi klinikákon keresztül született meg. Róla egy dokumentumfilm is készült.
Címlapkép (Illusztráció): Getty Images