5 természetes altató alvásproblémára

Öt természetes megoldás, ha nehezen megy az elalvás.

Az alvási nehézségek rengeteg embert érintenek. A probléma sokak életében átmeneti, időnként mindenki, viszonylag rövid időszakon át tapasztal alvászavarokat. A rendellenesség ugyanakkor általában már az alváshigiénia javításával is hatékonyan orvosolható - írta a Health Line.

alvás
A jóalvásgyakran az étkezés megváltoztatásán múlhat. Fotó: Getty Images

Mi az alváshigiénia?

Alváskutatók szerint a megfelelő alváshigiénia kialakítható néhány egyszerű szabály együttes betartásával. Ezek a következők: korlátozzuk a napközbeni szunyókálást legfeljebb napi harminc percre. Végezzünk testmozgást naponta legalább 10 percig. Kerüljük a koffein és más stimulánsok, illetve a nehéz, zsíros ételek fogyasztását lefekvés előtt.

Ha alvászavaraink időről-időre visszatérnek, érdemes lehet vény nélkül kapható készítményeket vagy házi gyógymódot alkalmazni az elalváshoz. A recept nélkül kapható altatók általában természetes módon hatnak: segítenek ellazulni és enyhítik a szorongást. Ugyanakkor a jó alvás gyakran egyszerűen a napirend vagy az étkezés megváltoztatásán múlhat. Mielőtt a gyógyszerekhez fordulunk, először mindig érdemes a szokásainkon elgondolkodni.

Ha nem a szokásainkban van a hiba, vagy ha hiába próbálkoztunk a napirendünk megváltoztatásával, és így sem sikerült érdemben javítani az alvásunkon, akkor érdemes kipróbálni a természetes, alvást elősegítő készítményeket. Ezek a többnyire gyógynövényekből álló altatók rendszerint biztonságosabbak, mint a vényköteles gyógyszerek, hiszen jóval kevesebb mellékhatással járnak. Végül, de nem utolsósorban, míg a vényköteles altatók abbahagyásakor akár komoly elvonási tünetek is tapasztalhatók, a természetes készítmények rövid ideig tartó használata csak nagyon ritkán vezet függőséghez.

A kamilla

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kamillát többféleképpen lehet használni. Készítsünk teát kamillavirágzatból, párologtassunk hígított kamillaolajat, vagy kenjük be vele a bőrünket. De alkalmazhatjuk tabletta vagy kapszula formájában is, patikákban így is kaphatók.

A kamilla nyugtató hatású gyógynövény, segít ellazulni és elaludni. Főzete hasznos a nők szülés utáni alvásminőségének javításában, és hatékonyan csökkenti a depresszió tüneteit. A kamilla nyugtató hatása mellett segíti az emésztést, nyugtatja és gyógyítja a bőrt, ellazítja az izmokat, enyhíti a fejfájást. A kamilla illóolaját mindig hordozóolajjal, például olívaolajjal kell hígítani. Mielőtt hígított illóolajat kenne a bőrére, feltétlenül végezzen tapasz-tesztet. Ehhez egy pénzéremnyi területen dörzsöljön be pár csepp hígított illóolajat az alkar belsejébe. Ha 24 órán belül nem tapasztal semmilyen irritációt, biztonságosan alkalmazhatja máshol is. Ne feledje, az illóolajokat soha nem szabad belsőleg bevenni!

A macskagyökér (valeriana)

A macskagyökérről kimutatták, hogy nyugtató hatású, de még több kutatásra van szükség a hatásának megértéshez. Mivel kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, ezért használata csak körültekintéssel javasolt. A macskagyökér hasznos lehet az álmatlanság kezelésében és javíthatja az alvás minőségét a változó korban levő nőknél. Kombinálható komlóval, citromfűvel és más gyógynövényekkel. Alkalmazásakor érdemes fokozatosan növelni az adagot. A macskagyökér az alvás elősegítése mellett enyhítheti a menstruációs- és gyomorgörcsöket, az izom- és ízületi fájdalmakat, a depresszió tüneteit, a fejfájást.

A komló

A komló virágzatát nem csupán gyógynövényként, hanem italok, például a sör ízesítésére is használják. Alvást elősegítő hatása tudományosan bizonyított. Amellett, hogy használhatjuk illóolaj, por vagy kapszula formájában, jó ötlet lehet elalvás előtt komlót tartalmazó, alkoholmentes sört fogyasztani. Elalvást elősegítő hatása mellett a komló csökkenti a koleszterinszintet, enyhíti az ingerlékenységet, segíti az emésztést, antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik.

A golgotavirág

A golgotavirág szintén egy bizonyítottan nyugtató hatású gyógynövény, amely segíti az ellazulást és álmosságot okoz. A golgotavirág egy négy hétig tartó kúra során bizonyítottan enyhítette az alvászavarokat. A vizsgálatban résztvevők csökkent szorongásos szintet is tapasztaltak. A gyógynövényből készíthetünk teát, vagy kapszula formájában is bevehetjük. A golgotavirág további hatásai: fájdalomcsillapító, szorongásoldó, enyhíti az izomgörcsöket, gyulladáscsökkentő, enyhíti a menopauza tüneteit. A golgotavirág alkalmazása várandósok és szoptató anyák számára nem ajánlott. A gyógynövény számos gyógyszerrel kölcsönhatásba lép, fokozhatja a nyugtatók és vérhígítók hatását. Azok számára, akik bizonyos típusú antidepresszánsokat szednek, a golgotavirág használata szintén nem ajánlott.

A levendula

A levendulát a következő módokon is használhatja. Cseppentsen néhány csepp illóolajat egy párologtatóba az ágy közelében. Vagy dörzsölje be hígított illóolajjal a homlokát és az orrát. Esetleg cseppentsen pár csepp illóolajat a párnájára. Használhat szárított levendulát tea vagy illatosított zacskó készítéséhez is.

A levendula erős illatú gyógynövény, amelyet gyógyszerek, parfümök és olajok készítésére egyaránt használnak. Egészségjavító és nyugtató hatása régóta ismert. A levendula hatékonyan javítja a nők szülés utáni alvásminőségét. A levendula további hatásai: fájdalomcsillapító, javítja a vérkeringést, fertőtlenít, enyhíti a gyomorbántalmakat, a fejfájást, a légúti problémákat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra