Álmodni mindenki szokott, de sokkal kevesebben emlékeznek reggel azokra a képekre, képsorozatokra, gondolatokra és érzésekre, melyeket alvás közben érzékelünk . Az álmok között különös helyet foglalnak el a rémálmok - ezekre vonatkozott a University of Montreal tudósainak, Geneviéve Robert-nek és Antonio Zadrának a kutatása.
Ha már az elalvástól félünk
Az emberek nagyjából 6 százaléka számol be arról, hogy rendszeresen vannak rémálmai , és vannak olyanok is, akiknél ezek a rossz álmok a szokásosnál súlyosabb következményekkel járnak, és még az ébrenlét óráit is befolyásolhatják. " A rémálom nem betegség és általában nem okoz komolyabb problémát, de előfordulhatnak esetek, amikor már magától az elalvástól kezdenek félni.
Van, akinél a rémálom szinte minden éjjel megismétlődik, ezért az alany mindent megtesz azért, hogy ébren maradjon. Másoknál a rémálom miatti érzelmi stressz megakadályozza, hogy felriadás után visszaaludjon" - magyarázta a kutatást vezető Antonio Zandra. "Ezek az esetek megzavarják az alvási ritmust és nappal is gondokat okozhatnak."
A rémálmok nem feltétlenül váltanak ki félelmet
A kutatásban részt vevő 572 férfi és nő közel tízezer álmát (melyből 253 volt egyértelműen rémálom, 431 pedig rossz álom), és a hozzájuk kapcsolódó érzéseket elemezve kiderült, hogy az esetek egyharmadában inkább a bűntudat, a szomorúság, a zavarodottság vagy az undor volt a jellemző érzés, nem pedig a félelem.
A rémálom és a rossz álom közötti fő különbség a kutatók szerint abban kereshető, hogy fizikai vagy lelki "bántalmazás" jelenik meg bennük. A rémálmoknál a fizikai fájdalom, a fenyegetettség (vagy az azoktól való félelem), a halál a fő téma, míg a rossz álmokra inkább a személyes konfliktusok a jellemzőek.
Mást álmodik a nő, és mást a férfi
Meglepő módon, a nemi különbségek a rémálmok tematikájában is megjelennek. A férfiak természeti katasztrófákról (áradás, földrengés, vulkánkitörés stb.), üldözésről vagy rovarokról álmodtak. A nők rémálmaiban gyakrabban szerepeltek viták, vagy olyan helyzetek, melyben megalázták őket, vagy frusztrációval és ellentmondásokkal kellett szembenézniük. Szintén érdekes különbség, hogy míg a nők rémálmaiban gyakran szerepelnek barátságos karakterek, rokonok vagy ismerősök, a férfiak szinte mindig egyedül néznek szembe a rossz álmok kihívásaival.
"Ennek a különbségnek az oka kettős. Az álmok azokat a dolgokat tükrözik , melyek ébren is foglalkoztatnak minket, és a nők a helyzetek emocionális oldaláról közelítik meg a konfliktusokat" - mondta Zandra. "Másrészt egy rémálom ritkán kezdődik rémálomként. Általában semleges képeket láthatunk, vagy kellemes élményként kezdődik az álom, majd fokozatosan fordul át rossz álomba."
A kutatásból az is kiderült, hogy a nőknek valamivel gyakrabban vannak rossz álmai, mint a férfiaknak. Ennek oka egyrészt abban keresendő, hogy a nők könnyebben tudják felidézni, mit álmodtak, másrészt szerepet játszhat benne az is, hogy a nők körében gyakoribb pszichés gondok (szorongás, depresszió) többször vezetnek rémálmokhoz.
A kutatás eredményeiről korábban a Sleep című szaklap legújabb számában írtak.