Egy frissen publikált tanulmány nemcsak azt derítette ki, hogy fáradtan miért kívánjuk jobban a kalóriadús fogásokat, hanem azt is, hogyan állhatunk ellen a kísértésnek.
Döntésünket is befolyásolja az alváshiány
A jelenség hátterében tulajdonképpen a szaglásunk áll, amelyet az alváshiány kétféle módon is befolyásol a szakemberek szerint. A kevés alvás hatására az agy élesebben érzékeli az ételek illatát, így könnyebben meg tudja különböztetni őket a nem ételekből származó illatoktól. Emellett viszont romlik a kommunikáció az agy egyéb területeivel, amelyek az ételekkel kapcsolatos jelzéseket érzékelik. Mindezek miatt pedig máshogy hozzuk meg a döntéseket azzal kapcsolatban, hogy mit együnk. "Amikor alváshiányosak vagyunk, ezek az agyi területek nem jutnak elegendő információhoz, ezért felülkompenzálunk azzal, hogy erősebb energiajellel rendelkező ételeket választunk" - magyarázta Thorsten Kahnt, a tanulmány vezető szerzője.
Meglepő eredmények
A szakemberek 29 felnőttet vontak be a kutatásba. Az alanyok 18 és 40 év közöttiek voltak. A résztvevők egyik csoportja normál mennyiséget aludt, majd négy héttel később már csak négy óra alvást engedélyeztek nekik, a másik csoportnál pedig éppen fordított volt a helyzet. Minden éjszaka után kontrollált menüt kaptak reggelire, ebédre és vacsorára , de egy nassolnivalókkal teli büfét is elérhető volt mindenki számára.
A szakemberek azt tapasztalták, hogy a résztvevők az alvásmegvonásos napok után energiadúsabb ételeket, például fánkot, csokis kekszet és csipszet ettek gyakrabban. Az endokannabioid-szintjüket is megmérték, és a kevés alvás után jóval magasabb értékeket kaptak. Az endokannabioidokat a testünk állítja elő, és fontos szerepet játszanak az étkezési viselkedésben, valamint abban, hogyan reagál a szagokra - többet között az ételek illatára is - az agyunk.
Mit tehetünk?
A szakemberek az egyik legfontosabb, hogy amikor csak tudunk, próbáljunk eleget aludni . Emellett pedig az is beválhat, ha egy álmatlan éjszaka után nem megyünk olyan boltok és éttermek közelébe, ahol egészségtelenebb ételeket árulnak. Ha ugyanis nem érezzünk ezeknek az ételeknek az illatát, akkor könnyebben állunk ellen a kísértésnek, és nagyobb eséllyel döntünk majd úgy, hogy inkább valami egészségessel csillapítjuk az éhségünket.