A szakértők szerint fizikai és pszichológiai oka is van a sóvárgásnak. A zsírosabb, szénhidrátdúsabb ételek például az agy jutalomközpontját aktiválják, sőt, egyes kutatások szerint a kábítószerekhez hasonlóan hatnak az agyra. Más tanulmányok pedig az alvásmegvonással is találtak párhuzamot: minél kevesebbet alszunk és minél fáradtabbak vagyunk, annál kevésbé lesz erőnk ellenállni a csábító, ám egészségtelen falatoknak.
A pszichológusok szerint azonban a sóvárgás egy tanult válasz is lehet. Ha egy család péntek esténként mindig pizzát rendel, a gyerekek ezt az ételt lazítással, gondtalansággal, jókedvvel fogják összekötni. Így később, amikor már lesz saját családjuk és lazítani szeretnének, akkor ők is pizzát rendelnek majd.
Ugyanakkor számos tanulmány utal arra, hogy a mindfulness technikájával, egyfajta éber jelenléttel csökkenthetjük az érzelmi evést, illetve jobban irányításunk alatt tarthatjuk, hogy mi mindent kívánunk meg. Mutatjuk a legfontosabb lépéseket a sóvárgás enyhítésére!
Legyünk tudatosabbak!
Az élet minden területén, így az evéssel kapcsolatban is érdemes tudatosabbnak lennünk. Ebéd közben tegyük le a villát, így megelőzhetjük a habzsolást. Rágjunk meg minden falatot alaposan, és szánjuk pár másodpercet az evés örömének és az étel ízeinek a befogadására.
Figyeljünk jobban a testünkre!
Testünk jelzéseinek megfigyelésével választ kaphatunk a kérdésre, hogy miért is akarunk enni. Korog a gyomrunk és szédelgünk? Akkor valóban éhesek vagyunk. De ha csak unatkozunk, esetleg kellemetlenül érezzük magunkat valamiért, akkor valószínűleg csak azért nassolnánk , hogy aktiváljuk az agyunk jutalomközpontját és újra jól érezzük magunkat. Ha ezeket megtanuljuk elkülöníteni, észre fogjuk venni, amikor valami más megpróbálja felülírni testünk jelzéseit.
Falatozás helyett szembenézés
Néha az tűnik a legegyszerűbb módszernek, ha pár finom falattal próbáljuk meg elfelejteni a kellemetlen helyzeteket, érzéseket. De hosszútávon egészségesebb megoldás, ha szembenézünk ezekkel a kellemetlenségekkel, és "jutalomfalatok" helyett különféle módszerekkel - például meditációval - tanuljuk meg kezelni az érzéseinket.
Egészségesebb szokások és jutalmazási módszerek
Nincs azzal gond, ha néha finom falatokkal kényeztetjük magunkat, de próbáljunk ellenállni a mindennapos nassolásnak. Tudatosítsuk inkább magunkban, hogy vannak sokkal egészségesebb szokások és jutalmazási módok, amelyeket bevethetünk, hogy jobb kedvünk legyen. Ilyen például a sport , kávé egy régi baráttal, vagy a házikedvencünk megszeretgetése.
Ne az ételhez társítsunk emlékeket!
A fenti "pénteki pizzázás" példájából kiindulva felnőttként is társíthatunk emlékeket az étkezésekhez. Fontos, hogy ezeket ne ételekhez kapcsoljuk, hanem a közös étkezések öröméhez. Például gondoljunk arra, milyen remek volt a baráti vagy családi vacsora , milyen jól összehozta megint a csapatot. Próbáljunk emlékezni arra is, ki ült mellettünk és kivel nevettünk a legtöbbet. Ha a társasághoz és az alkalomhoz társulnak a pozitív emlékeink, akkor nem az ételektől várjuk majd a vigaszt a következő nehezebb napon.
Forrás: nbcnews.com