Ebben az állapotban hirtelen megjelenő álmosságtól, illetve elalvástól és más kellemetlen tünetektől szenvednek a betegek, ami lehetetlenné teszi normál életvitelüket. Ma nincs ismert gyógymód erre a betegségre, és az okairól is igen keveset tudni. Egy új kutatás azonban azt tételezi fel, hogy autoimmun betegségről van szó - számolt be a Medical News Today.
Yehuda Shoenfeld, az autoimmun betegségek specialistája, a Tel Aviv Egyetem professzora és munkatársai megtalálták azt az autoimmun folyamatot, amely a narkolepsziát kiválthatja. Szerintük a narkolepszia mutatja az autoimmun betegségek jellemzőit, így számukra egyértelmű, hogy autoimmun betegségként kell kezelni. A narkolepszia az esetek túlnyomó többségében 10 és 25 éves kor között jelenik meg, és egy életen át elkíséri a beteget.
A kutatók azt a folyamatot fedezték fel, amely az orexintermelő idegsejtek pusztulásának hátterében áll. Az orexin egy ingerületátvivő anyag (neurotranszmitter), amelynek kitüntetett szerepe van az alvás és az ébrenlét szabályozásában.
"A narkolepsziát sokáig genetikai betegségnek tartották, de mára kiderült, hogy a kiváltó okai környezeti hatások, mint például a nevetés vagy a stressz ." A betegség iránti fokozott kutatói érdeklődés akkor kezdődött, amikor 2009-ben Finnországban a H1N1 vírus elleni oltási kampánya után 16-szorosára nőtt a narkolepsziában szenvedők aránya. Az immunrendszer működéséhez kötötték a betegség kialakulását japán alváskutatók is, akik korábban találtak olyan antitesteket, amelyek megtámadják az orexintermelő idegsejteket - felborítva ezzel az alvás és az ébrenlét egyensúlyát.
Shoenfeld és munkatársai kimutatták, hogy a narkolepsziában szenvedő emberekben és állatokban csökkent mennyiségben termelődik az orexin. Ennek eredménye az, hogy az alvás és az ébrenlét összemosódik. Az orexinhiány okára keresték a választ, amikor azt feltételezték, hogy a háttérben állhat autoimmun folyamat is. Azonosították azokat az antitesteket, amelyek az orexintermelő sejteket károsítják. Az antitesteket egereknek adták be, amelyek a beavatkozás után fokozottan mutatták a narkolepszia tüneteit.
A kutatók szerint ez kellő bizonyíték ahhoz, hogy újradefiniálhassák a narkolepsziát mint autoimmun betegséget. A kutatás folytatásában azokat az agyterületeket szeretnék azonosítani a kutatók, ahol az orexintermelő sejteket meg tudják támadni az antitestek.
A tanulmány a www.medicalnewstoday.com oldalán jelent meg.