Az alváshiány olyan, mint a részegség

Egész napi ébrenléttel már autó sem kéne vezetni.

A fejlett országok jelentős részében súlyos problémát okoz az alváshiány, illetve a miatta kialakuló civilizációs betegségek. A legfejlettebb távol-keleti országokban már valóságos hagyománya van a kialvatlanságnak és a túlhajszoltságnak - Japánban például az inemuri szót használják a munkahelyen szendergő, kimerült dolgozókra. Bár az inemurin rajtakapott ember elismerést vált ki környezetéből (hiszen munkakedvét és terhelhetőségét jelzi), az alvásmegvonás korántsem támogatandó dolog, ugyanis már kis mértékben is úgy hat a szervezetre, mint az alkohol - írja az Index .

Az alvászavarok szervi okai Különböző okokból kifolyólag szinte mindenkinek akadnak időnként rosszabb éjszakái, amikor nem tudja megfelelően kipihenni magát. Ha azonban az alvási problémák tartóssá válnak, fontos kideríteni, mi áll a háttérben. Kattintson !

Szinte minden munkaszerződés tartalmazza, hogy az adott feladatokat csak "munkára képes állapotban" szabad elvégezni, aminek legtöbb esetben az alkoholos befolyásoltság alatt állók nem felelnek meg. A Nature-ben megjelent tanulmány szerint azonban az alváshiánynak esetenként még az alkoholnál is rosszabb hatása van a munkavégzésre.

Az alváshiány úgy hat a szervezetünkre, mintha alkoholt fogyasztottunk volna
Az alváshiány úgy hat a szervezetünkre, mintha alkoholt fogyasztottunk volna

A kutatók megállapították, hogy 10-26 óra ébrenléti idő között az emberek teljesítménye minden egyes ébren töltött órával annyival csökkent, mintha 0,004 százalékkal nőtt volna a vérükben az alkoholszint. Aki 17 órán át folyamatosan ébren van, annak kognitív teljesítménye olyan szintre esik le, mintha 0,05 százalék lenne a véralkohol-koncentrációja. Egy 85 kilogrammos ember esetében ez a koncentráció egy pohár sör elfogyasztásával megegyező. Az egész napi ébrenlét pedig már 0,10 százalékos koncentrációnak felel meg - ilyen szintnél már az autóvezetés sem megengedett.

Ilyen betegségeket okozhat az alváshiány

Egy átlagos felnőtt szervezetnek naponta 7-9 óra alvás szükséges, de természetesen nemcsak az alvás hossza, hanem a minősége is sokat számít. A kialvatlanság hosszú távon többféle betegség kialakulásának kockázatát is jelentősen megnöveli, beleértve például a depressziót, a magas vérnyomást és a 2-es típusú cukorbetegséget . Emellett már egy-egy nyugtalanul eltöltött éjszaka is kellemetlen következményekkel jár, amelyeket Dr. Várdi Katalin tüdőgyógyász foglalt össze az alábbi cikkünkben !

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.