Az igazán rossz hír, hogy még csak nem is kell minden éjszaka rosszul vagy keveset aludnunk, hogy fellépjenek az alváshiány káros hatásai. Kutatások szerint egy átlagos felnőttnek éjszakánként 7-9 óra alvásra van szüksége, hogy valóban kipihenje magát. Ha ez a szám tartósan 6-8 órára csökken, akkor ez 12 százalékkal növeli meg az idő előtti elhalálozás esélyét.
Az alváshiány első számú káros hatása, amelyet mindenki tapasztal, a fáradtság. Ez nemcsak azért káros, mert szinte bárhol, bármikor el tudnánk aludni, emiatt pedig megnő a reakcióidőnk, lelassulunk, ami balesetveszélyes, hanem azért is, mert agyunk képtelen megfelelően működni elegendő alvás nélkül. Pihenésre van szüksége , hogy frissüljön a memória, feldolgozza az érzelmeket, és regenerálódjon. Sokan extra koffeinbevitellel próbálják túlélni az alváshiány okozta fáradtságot, a túlzott koffeinfogyasztás viszont dehidratálja a szervezetet, hosszú távon pedig szintén számos egészségügyi kockázatot hordoz magában.
Az alváshiány hatására ingerlékenység, hangulatingadozás jelentkezhet, illetve fokozódik a kortizol nevű stresszhormon termelődése is, ami nemcsak még nehezebbé teszi az alvást, hanem elhízást is eredményezhet. Kutatások szerint a tartós alváshiánnyal küzdők nagy részénél megfigyelhető súlyfelesleg kialakulása, amiért a kortizoltöbblet mellett a teltségérzetért felelős leptin csökkent termelődése is felelős. Az energiahiány és az alacsony leptinszint miatt az energiadeficites szervezet követelni kezdi a kalóriadús, illetve magas szénhidráttartalmú ételeket.
Extrém mennyiségű alváshiány esetén hallucinációk jelentkeznek - nem véletlen, hogy az alvásmegvonást az ismert kínzási módszerek között tartják számon. Leggyakrabban azokban az időpontokban jelentkeznek, amikor fel kellene kelnünk vagy le kellene feküdnünk. Emellett a látás is gyengülhet, homályossá válhat, illetve nagy mértékben sérülhet a rövid távú memória is.
A tartós alváshiány hatásai közé tartozik a szívbetegségek kialakulásának megnövekedett kockázata is. Az European Society of Cardiology kutatása szerint akik heti két vagy több alkalommal kevesebbet alszanak öt óránál, kétszer nagyobb valószínűséggel kapnak szívrohamot . Emellett jelentős mértékben csökken a libidójuk, romlik a szexuális teljesítményük, illetve a tartósan alváshiányos férfiak esetében nagyon gyakran megfigyelhető a spermiumszám csökkenése is, így kijelenthető, hogy az alvásmegvonás a termékenységet is negatívan befolyásolja.
Forrás: menshealth.com