Mutatjuk a legkárosabb alvással kapcsolatos tévhiteket.
A felnőtteknek elég 5 óra alvás
Meglepően gyakori tévhit, hogy néhány óra alvás is elég arra, hogy megfelelőlen kipihenjünk magunkat. Azonban kutatások igazolják, hogy a rendszeresen napi 5 órát vagy kevesebbet alvó felnőttek rövidebb ideig élnek, és nagyobb eséllyel lesz valamilyen szív- és érrendszeri megbetegedésük.
Az alkoholtól jobban alszunk
Sokan azzal magyarázzák a lefekvés előtti alkoholfogyasztást, hogy jobban alszanak tőle. Bár tény, hogy az alkoholtól könnyebben elálmosodhatunk, az ital azonban kifejezetten negatív hatással van az alvás minőségére. Megzavarja a mélyalvást és a REM-fázist, éppen ezért alkoholfogyasztás után egészen biztosan rosszabb minőségű lesz az alvásunk.
Mindenki horkol néha, nincs ezzel semmi gond
A horkolás lehet ártalmatlan is, de betegséget, például alvási apnoét is jelezhet. Ez pedig kezeletlenül hagyva akár komoly egészségügyi károsodást is okozhat. Éppen ezért, ha a horkolásunk rendszeres, nagyon hangos, valamit fulladozással vagy légzéskimaradással is jár, mindenképpen menjünk orvoshoz!
Meg lehet szokni a kevesebb alvást
Sokan úgy gondolják, hogy az agyat és a testet is hozzá lehet szoktatni a kevesebb alváshoz. Ha esetleg úgy is érezzük, hogy néhány nap után megszokjuk, hogy a szokásosnál kevesebbet alszunk, ez valójában mérhetően rontja a teljesítményünket, és káros hatással van az egészségünkre is. Kutatások szerint az éjszakai műszakban dolgozók - akik átlagban napi szinten kevesebbet alszanak azoknál, akik hagyományos munkarendben dolgoznak -, általában rövidebb ideig élnek, és gyakrabban halnak meg például mellrákban.
Rossz ötlet hétvégente tovább aludni, mint hétköznap
Ezzel kapcsolatban jelenleg is megoszlanak a vélemények, illetve zajlanak kutatások. Bár a továbbalvás megzavarhatja a már kialakult, természetes cirkadián ritmust , bizonyos foglalkozásokat űzőknek - például a több műszakban dolgozóknak - jótékony hatású lehet, ha megpróbálják "bepótolni" a hét közben kimaradt alvásidőt.
Forrás: care2.com