"Kutatásaink szerint a matematikától való félelem genetikai háttere két irányból is megközelíthető. Egyrészt, a kognitív képességek sokszínűsége miatt tarthatunk a matematikai feladatoktól. Másrészt azonban a szorongásra való hajlam is nehézkessé teheti a problémamegoldást" - mondta a most megjelent tanulmány vezető szerzője, Zhe Wang, a The Ohio State University pszichológus szakértője. "Természetesen nem lehet a rossz iskolai teljesítményt kizárólag a genetikára fogni."
A kutatásban egy-, illetve kétpetéjű ikreket vizsgáltak, és azt próbálták felmérni, miért félnek egyesek jobban a matematikától, és miért nehezíti meg ez a szorongás a feladatok megoldását. A vizsgálatok során kiderült, hogy a genetikának nagyjából 40 százaléknyi szerepe van abban, hogyan teljesítünk az iskolai matekórákon: a többi a környezettől függ.
A 9 és 15 év közötti, 216 egypetéjű és 298 azonos nemű, de kétpetéjű ikerpárt éveken keresztül követték és folyamatosan vizsgálták az olvasási és matematikai képességeiket. Emellett szorongással kapcsolatos teszteket is kitöltettek velük. Ezek után összevetették az ikrek adatait, így megállapítható volt, hogy a teljesítménnyel kapcsolatos szorongás mennyiben függ össze a génekkel és mennyire a környezeti tényezőkkel.
"A gének megnövelhetik vagy csökkenthetik annak a rizikóját, hogy valakinek nem megy a matematika. Ha valakinél megvan ez a genetikai háttér, akkor valószínűleg több nehézséggel kell szembenéznie, negatív élmények érhetik az órákon és a tanulás sem megy majd neki annyira" - tette hozzá Stephen Petrill professzor, a kutatás vezetője. "Mindenképpen szükséges valamilyen megoldás, aminek segítségével csökkenthetjük a gyermekekben a szorongást , így ugyanis biztosan jobban tudnak majd teljesíteni."
A témával kapcsolatos kutatás jelenleg is folyik: most azt szeretnék kideríteni, hogy pontosan az agy melyik területei lépnek működésbe, amikor a matematikával kapcsolatos szorongást érzünk .
A kutatásról szóló tanulmány a című szaklapban jelenik meg.