Jobb a szingliség a házasságnál?
A barátok fontosak - ez vitán felül áll. Pontosabban elméletben feltétlenül igaz - a gyakorlat viszont azt mutatja, hogy sokan elhanyagolják ezt a dolgot, és csak akkor törődnek a barátaikkal, amikor a kapcsolat már-már megszakad - írta a német Die Welt online kiadása . Különösen érvényes ez a házaspárokra.
Két amerikai szociológus, Natalia Sarkisian és Naomi Gerstel korábbi tanulmányából viszont az derül ki, hogy a szinglik , akiket sokan magányosnak tartanak, kifejezetten jól kezelik a baráti viszonyokat. Sőt: az is kiderült, hogy más szociális kapcsolataik is intenzívebbek, illetve élénkebbek, mint a partnerkapcsolatban élőké.
Az amerikai kutatók két hosszú távú követéses vizsgálatot vettek alapul tanulmányukhoz. Az amerikai National Survey of Families and Households-ról (Országos Családi és Háztartási Felmérés) és a General Social Survey-ről (Általános Társadalmi Felmérés) van szó. Az adatok mindkét esetben több ezer személyre vonatkoztak.
A szingliknek jobban megy a kapcsolattartás
A szingliknek nemcsak a barátaikkal, hanem a rokonaikkal is intenzívebbek a kapcsolataik a vizsgálat szerint. Így a testvérekkel , a szülőkkel, sőt még a szomszédokkal is élénkebb és rendszeresebb kontaktust alakítanak ki az egyedülállók. Az ilyen személyek gyakrabban segítenek másoknak - és mások is gyakrabban segítenek nekik. Különösen érdekes a kutatók azon eredménye, miszerint aki egyszer már házas volt, és utána lett szingli, szintén igyekszik erősíteni a baráti kapcsolatait , de már nem éri el azt az intenzitási szintet, mint azok, akik soha nem voltak házasok.
A szingliségnek tehát vannak előnyei, legalábbis "baráti szempontból". Egy hasonló kutatás nyolcezer internet-felhasználóra terjedt ki Németországban. Egy társkereső oldal usereit kérdezték meg, és kiderült, hogy a szinglik többször kapnak a barátaiktól emocionális támogatást, mint akik házasságban élnek. (Nyilvánvaló azonban, hogy aki házasságban él, az nem is mindig a barátaitól várja ezt.)