A kutatók szerint több célzott egészségügyi program, így például az amerikai Medicaid, nagy szerepet játszott a helyzet javulásában - írja a Medical Xpress .
Régóta ismert, hogy a csecsemők egészsége nagy mértékben függ az anyák helyzetétől. Különösen igaz ez a hátrányos helyzetű anyák esetében - a Princeton Egyetemen készült tanulmány egyik társszerzője, Janet Currie közpolitikai és közgazdasági professzor szerint. Ugyanakkor ma már tudni lehet, hogy miként lehet a csecsemőket megvédeni. A tanulmányuk is azt bizonyítja szerinte, hogy lehet segíteni a jövedelmi egyenlőtlenségekből származó hátrányokon, pontosabban ezek a hátrányok ellensúlyozhatók a megfelelő intézkedésekkel.
A korábbi kutatások kimutatták, hogy a születéskori egészségi állapot hosszabb távon is kihat a felnövekvő gyermekek és felnőttek későbbi oktatási, munkahelyi és jövedelmi helyzetére. A szegény anyák által nevelt gyermekek nagyobb kockázatnak vannak kitéve. Miután rosszabb az anyák egészségi állapota, szegényesebb az étkezése, kisebb az esélye az egészségügyi ellátásra. Ugyanakkor több környezetszennyező anyagnak vannak kitéve. E négy faktor jelentősen befolyásolja a gyerekek születési súlyát, ami az egyik legfontosabb mutatója a csecsemők egészségi állapotának.
Currie és egyetemi docens kollégája, Anna Aizer most azt vizsgálták, hogy a különböző segítőprogramok milyen hatékonysággal befolyásolják a csecsemők egészségét. A hátrányos helyzetű anyák egészsége az átlagnál rosszabb. Gyakrabban dohányoznak, isznak alkoholt és használnak illegális drogokat . Gyakoribb náluk a magas vérnyomás és a cukorbetegség is. Fogékonyabbak az olyan fertőzésekre, mint például az influenza. Mindez szintén fokozza a kockázatát annak, hogy kis súllyal születnek gyermekeik.
A megfelelő egészségügyi és szociális segítséggel a nők táplálkozásán tudtak javítani, de például a bűnözéstől való fenyegetettségüket is enyhíteni tudták. Ez nagyon fontos szempont, például a sérülések elkerülése miatt. A legszegényebb nőket ugyanis az erőszak (a környezetszennyezés és a stressz is fokozottan sújtja. Mindez pedig kihat a születendő babára is.
Currie-ék megállapították, hogy a szegény nőknél gyakoribb a nem kívánt terhesség, és a családtervezés kevésbé jellemzőbb. Ezen a problémán is segített a Medicaid tanácsadó szolgálata. Ezek nem közvetlenül a gyermekek, hanem az édesanyák helyzetét javították, ami hosszabb távon a gyerekek kilátásait is pozitívan befolyásolták - állapították meg a kutatók.
Szintén kiemelték azokat a programokat a princetoni kutatók, amelyek a már megszületett gyermekek egészségét óvják. Itt különösen a három év alattiak esetében volt fontos a szociális és egészségügyi támogatás. Ugyanakkor a legfontosabb programcélkitűzések közé kell tartoznia a jövőben annak, hogy a jövedelmi különbségeket is csökkentsék - vélik a kutatók. Hosszabb távon ugyanis az esélyek kiegyenlítése járulhat hozzá az egyik legnagyobb mértékben a csecsemők egészségének javulásához.