MRSA: a legrettegettebb fertőzés

Az MRSA egy rendkívül veszélyes szuperbaktérium, amelyről legtöbbször a kórházi fertőzések kapcsán hallunk. A betegség azonban nem csak ezekben az intézményekben terjedhet, és a teljesen egészséges szervezetre is komoly veszélyt jelenthet.

Világszerte növekvő problémát jelentenek a kórházi fertőzések , az egészségügyi intézményekben elkapott betegségek száma Magyarország mellett a legfejlettebb nyugati országokban - Németország, Svájc, vagy Anglia - is emelkedik. Ezek legtöbbjét olyan multirezisztens - vagyis a legtöbb antibiotikumnak ellenálló - baktériumok okozzák, amelyekkel az orvostudomány csak nehezen tudja felvenni a harcot, és a kezeltek legyengült immunrendszerére is komoly veszélyt jelentenek. Ilyen a methicillin-rezisztens Staphylococcus aureus (röviden MRSA) baktérium is, amelyről legtöbbször a kórházi fertőzésekről szóló hírek kapcsán olvashattunk. Az MRSA azonban a kórházak falain kívül is fertőzhet, ráadásul az egészséges emberi szervezetre is komoly veszélyt jelent!

Az MRSA egyike a rettegett kórházi fertőzéseknek
Az MRSA egyike a rettegett kórházi fertőzéseknek

Az MRSA-fertőzés ezért veszélyes

Az amerikai járványügyi központ korábbi adatai szerint csak az Egyesült Államokban évente 9 ezer ember halálát idézi elő MRSA-fertőzés. A baktérium igen gyakori - átlagosan száz emberből kettő hordozza - amely ráadásul zoonózis , vagyis oda-vissza átterjedhet a házi kedvencekre, kutyákra és macskákra is. A legtöbb esetben csupán enyhébb panaszokat okoz, sőt az is előfordulhat, hogy semmilyen tünettel nem jár a fertőzés. A leggyakoribb tünet a bőrön megjelenő apró, piros, pattanásra emlékeztető duzzanatok - ezeket a legtöbben ártatlan rovarcsípésnek vagy kiütésnek gondolhatják, a bőr mélyebb rétegeiben viszont gyulladást is okozhat. Megfelelő kezelés nélkül ez tályog kialakulásához is vezethet, amit sok esetben csak sebészeti beavatkozással lehet eltávolítani.

A véráramba kerülve még komolyabb veszélyt jelenthet a fertőzés: a bőrfelület sérülésein a belső szervekig jutva vérmérgezést ( szepszis ) okozhatnak, illetve súlyos panaszok, például tüdőgyulladás is kialakulhat. Ezek a betegségek az egészséges szervezetben is életveszélyes állapotot idézhetnek elő.

A vérmérgezés tünetei A szepszis a szervezet fertőzésre adott, de nem megfelelő válaszreakciója, amely kontrollálatlan, ezért a szervezet magát is károsítja. A betegség tüneteiről és kezeléséről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

A bőrtünetek jelentkezésekor az orvos speciális antibiotikumokat írhat fel, például trimetoprim, klindamicin, vagy linezolid hatóanyagú készítményeket. Az invazív MRSA kezelésére vancomycin hatóanyagú készítményt alkalmazhat az orvos intravénásan. Fontos, hogy az orvos által előírt kezelést minden esetben kövessük, még akkor sem szabad félbehagyni a gyógyszerek szedését, ha a tünetek már elmúltak. Ilyenkor ugyanis még nem feltétlenül tudta teljesen felszámolni a fertőzést a szervezet, és a betegség később újult erővel térhet vissza.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.