Magyarországon minden negyedik házaspárt érint a meddőség. A férfiak meddőségének hátterében általában a rossz táplálkozás áll. A tartósítószerek, a konzervált ételek és az élelmiszeriparból érkező rossz minőségű ételek ugyanis jelentősen rontják a termékenységet - ismertette Ratkó Tünde szülésznő. Különösen fontos a bevitt vas szerepe ezen a területen mind a férfiak, mind a nők körében.
A férfiak biológiai órája is ketyeg
Arról már sokszor hallottunk, hogy bizonyos kor felett nehezebben esnek teherbe a nők, a férfiak biológiai órájáról azonban eddig nem nagyon beszéltek. Pedig a leendő apák életkora is sokat számít.
A szakemberek szerint 45 év felett a férfiak termékenysége lecsökkenhet, illetve a partnerük teherbeesése esetén megnőhet a terhességi cukorbetegség, a preeklampszia , a koraszülés vagy a halvaszületés kockázata is. Emellett az alacsony születési súly, a fejlődési rendellenességek - például a farkastorok -, a veleszületett szívbetegség, a gyermekkori rák és az autizmus veszélye is jóval nagyobb a 45 évnél idősebb férfiak gyermekeinél.
A külső tényezők is sokat számítanak
A terméketlenségi arány világszintű növekedésének egyik fő oka a légszennyezettség lehet. Brazil kutatók ugyanis úgy vélik, hogy a szennyezett levegő károsíthatja a hímivarsejteket. Egérkísérletek során a szakemberek azt látták, hogy a levegőben szálló 2,5 mikron részecskeátmérőjű (2,5 PM) vagy annál kisebb mikroszkopikus por- és koromszemcsék a herék sejtjeinek működéséhez kapcsolódó gének változását idézhetik elő.
A kutatás során a tudósok megvizsgálták az egerek heréit és azok spermatermelését. Azt látták, hogy a 2,5 PM vagy annál kisebb mikroszemcséknek kitett egereknél károsodtak a spermiumot termelő herecsatornák. A születésük előtt vagy után ilyen légszennyezettségnek kitett egerek spermaminősége jelentősen rosszabb volt, mint azoknak a rágcsálóknak, amelyek nem lélegeztek be szennyezett levegőt. A tanulmány szerint a herefunkciókat a születés után belélegzett szennyezett levegő károsítja a legnagyobb mértékben.