A depresszió furcsa okai

Az amerikai depressziókutató társaság, az Anxiety and Depression Association of America felmérései szerint a kontinens lakosságának 5 százaléka, mintegy 15 millió ember szenved a depressziótól, igaz, senki sem tudja megmondani, hogy pontosan mi is okozza a depressziót.

Azt ugyan tudjuk, hogy életünk legstresszesebb történései vagy a hangulatunkat befolyásoló betegségek tehetnek róla, ugyanakkor vannak más okozói is, amelyekre nem feltétlenül gondolnánk - az alábbiakban ezekről esik szó.

Szénhidrátban gazdag étkezés

Nem minden szénhidrátra igaz, hiszen a zöldségekben és gyümölcsökben találhatóak például jót tesznek. A chipsben, süteményekben és üdítőitalokban lévő feldolgozott szénhidrátok viszont ártalmasak, a tanulmányok szerint ezeknek növelik a mellrák és a szívroham kockázatát. A Columbia University egy korábbi tanulmánya szerint a menopauza utáni nőknél pont a szénhidrátban gazdag étrend hozzájárul a depresszió kialakulásához. A feldolgozott ételek ugyanis olyan hormonválaszt keltenek a testben, amitől lecsökken a vércukorszint, ez pedig hangulatváltozásokat, kimerültséget, depresszióhoz közeli állapotot hozhat létre.

A munka tehet róla

Fenyegeti a depresszió? Tesztelje! Töltse ki a tesztet és megtudja, hogy áll a depresszióval. Ráadásul úgy, ahogy nem is gondolnánk. A Columbia University egyik kutatása szerint a céges ranglétrán közepén lévő menedzserek jóval depressziósabbak, mint az alattuk vagy felettük lévő dolgozók. Ez vélhetően azért van, mert a céges hierarchia közepén kevés lehetőség van fontos, a cég életére befolyással lévő döntéseket hozni, ugyanakkor jelentős a felelősség és sokat is követelnek az ilyen menedzserektől. Ez értelemszerűen stresszhez és depresszióhoz vezet.

A pajzsmirigy is lehet felelős

Akár túl -, akár alulműködik , a pajzsmirigy nemcsak testsúlyunk ingadozásáért felelős, ennek hatására hajunk is elkezdhet kihullani és depressziós tünetek is kialakulhatnak. Ez azért van, mert a pajzsmirigy által termelt hormonok az agy működését legalább annyira befolyásolják, mint az anyagcserét. Egyes szakértők szerint a pajzsmirigyproblémákra szedett gyógyszerek többet segíthetnének a depressziósoknak, mint az antidepresszánsok.

A stresszes munka depresszióhoz vezethet

A stresszes munka depresszióhoz vezethet

Túl sok híroldal

Néhány évvel ezelőtt a Psychology Today számolt be Paul Solmon kutatásáról, aki szerint a modern híradások túlságosan depresszív anyagokkal vannak tele: terrorcselekményekkel, halálesetekkel, balesetekkel, háborúval: akár 17 rossz hír is juthat egy jóra. Ha pedig túlságosan csak a rosszra figyelünk, a világ már korántsem tűnhet annyira pozitívnak, innen pedig már csak egy lépés a depresszió. Ha ez ellen akarunk tenni, nem kell kiköltözni a civilizációból, csak jobban meg kell válogatni, hogy milyen híroldalakat olvasunk és milyen tartalmakat fogyasztunk.

Túl sok Facebookozás

Nem a Facebook okoz depressziót, de számos szociológus (és blogger) rámutatott már: ha folyamatosan azzal töltjük az időnket, hogy azt nézzük, ismerőseink miket posztolnak ki, könnyen teljesítménykényszeresek és depressziósok lehetünk. Mindenki a legjobb eseményeket posztolja ki életéből, a családi történéseket, az utazásokat, a legjobb éttermi fotókat, ez pedig kihozhatja a depressziós tüneteket másokból. És hogy mi ilyenkor a teendő? Ne a Facebookon lógjunk, hanem menjünk ki az utcára és csináljunk dolgokat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +11 °C

Sok napsütés várható gomolyfelhő-képződéssel és fátyolfelhőkkel. Napközben helyenként, késő délutántól, estétől egyre nagyobb számban alakulhatnak ki záporok, zivatarok - legkisebb eséllyel a Dunántúl északi és nyugati részein. Az északi, északnyugati szelet a nyugati országrész mellett a középső tájakon is élénk lökések kísérik, míg zivatarok környezetében erős, viharos széllökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 27 fok között alakul. Az orvosmeteorológiai helyzet is kifejezetten kedvezően alakul, fronthatástól sem ma, sem az elkövetkező napokban nem kell tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra