A Chicagói és a Washingtoni Egyetem új tanulmánya szerint egyetlen, 25 százalékos dinitrogén-oxid gázos inhalációs kezelés közel olyan hatékonyan enyhítheti a gyógyszeres terápiára rezisztens depresszió tüneteit, mint az 50 százalékos dinitrogén-oxidos kezelés, ám kevesebb kellemetlen mellékhatással jár - írja a Medical Xpress . A dinitrogén-oxidot - amit euforizáló hatása miatt nevetőgáznak vagy kéjgáznak is hívnak - normál esetben érzéstelenítésre és fájdalomcsillapításra használják egyes fogászati és sebészeti beavatkozásoknál.
A dinitrogén-oxidos kezelés előnyei
Egy korábbi vizsgálat alkalmával a kutatók húsz betegen tesztelték az 50 százalékos dinitrogén-oxid gázzal végzett egyórás inhalációs kezelés hatásait. A placebót kapókhoz képest látványosan javultak a depressziós betegek tünetei, és ez a pozitív változás legalább 24 órán át tartott. Számos betegnél azonban negatív mellékhatások jelentkeztek, köztük hányinger, hányás és fejfájás.
A mostani vizsgálat során a kutatók húsz beteggel megismételték a korábbi protokollt, és egy másik inhalációs kezelést is végeztek, ám ezúttal csökkentett koncentrációjú, 25 százalékos dinitrogén-oxiddal. Az eredmények alapján ez is közel olyan hatékonynak bizonyult, mint az 50 százalékos dinitrogén-oxidos kezelés, ám csak negyedannyi mellékhatással járt.
A Science Translational Medicine című szaklapban közzétett tanulmányból az is kiderül, hogy a 25 százalékos dinitrogén-oxid hatása sokkal tovább tartott, mint korábban feltételezték. Néhány betegnél már egyetlen adag után is észrevehetően enyhültek a depresszió tünetei, de volt olyan, akinél a javulás két hétig észlelhető volt.
A tanulmány szerzői szerint az eredmények alátámasztják, hogy a hagyományos kezelésen kívül más lehetőségek is megoldást jelenthetnek azok számára, akik krízishelyzetben vannak, vagy akik valamiért nem jól reagálnak a különféle antidepresszánsokra .
Csak kísérleteznek vele
"A nevetőgáz " hírneve " ellenére az ilyen alacsony dózist kapók valójában elalszanak. Nem "szállnak el", nem kerülnek eufórikus állapotba" - mondta Peter Nagele, az UChicago Medicine tudományos orvosi központ aneszteziológiai és intenzív terápiás tanszékének vezetője. Hozzátette: ezek még csak kísérleti tanulmányok. A legtöbb pszichiáter nem tudja, hogyan lehet biztonságosan és hatékonyan alkalmazni a dinitrogén-oxid gázt. Egyelőre tehát szó sincs róla, hogy széles körben alkalmaznák ezt a kezelést.