Egy új tanulmány szerint a koronavírus-pandémia ideje alatt csaknem megduplázódott azoknak a 40 és 64 év közötti nőknek a száma, akiket túlzott alkoholfogyasztás miatt kellett kórházi kezelésben részesíteni - írja a CNN.
A folyamat már a pandémia 2020-as kitörése előtt is megfigyelhető volt: kutatások szerint az elmúlt évtizedben a férfiakhoz képest kétszer olyan gyorsan nőtt azoknak a 35-50 év közötti nőknek az aránya, akik egyszerre öt, vagy annál több alkoholos italt is elfogyasztanak. Ez a tendencia a világjárvány idején csak felgyorsult, és a nők körében 41%-kal nőtt a túlzott alkoholfogyasztással töltött napok száma - mondta Dr. Bryant Shuey, a Pittsburgh Egyetem orvosi adjunktusa, a tanulmány vezető szerzője.
A JAMA Health Forum folyóiratban pénteken közzétett tanulmányban megvizsgálták a járvány alatti sürgősségi ellátásról szóló dokumentumokat, majd kiválogatták közülük az alkoholfogyasztáshoz köthető eseteket. Méréseik szerint a 2020 áprilisa és 2021 szeptembere közötti 10 hónap alatt az alkohollal összefüggő betegségek szövődményei 33%-kal nőttek a középkorú nők körében a világjárvány előtti időkhöz képest. Az esetek 54-66%-ában alkohollal összefüggő májbetegségek szövődményeit diagnosztizálták, például májzsugorodást. Az alkoholmegvonás és az alkohollal összefüggő hangulatzavarok az esetek 29-39%-át tették ki.