Az, hogy mit jelent a boldogság, egyénenként változhat, sőt, életszakaszonként is. Dr. Robert Waldinger harvardi kutató szerint a boldogsághoz alapvető a minőségi kapcsolatok megléte. Osztálya 1938 óta vizsgálja az emberi boldogságot: akkor még két diák indította, ma már többen is dolgoznak a részlegen.
„És azok, akik jó kapcsolatokat ápoltak, tovább éltek és fizikailag egészségesebbek maradtak, mint azok, akik elszigeteltebben éltek. Ez volt a meglepetés a tanulmányunkban: nem az, hogy az emberek boldogabbak voltak, hanem az, hogy tovább éltek” – mondta Dr. Waldinger a CNN-nek. Íme a tanulmányuk öt legfontosabb megállapítása a boldogsághoz vezető útról:
Ne hanyagoljuk el az alapokat
Törekedjünk a testünk egészségére.
„Ez azt jelenti, hogy rendszeresen edzünk. Azt jelenti, hogy jól étkezünk. Azt jelenti, hogy nem szabad elhízni. Azt jelenti, hogy nem élünk alkohollal vagy drogokkal. Azt jelenti, hogy ésszerű mennyiségű időt fordítunk az alvásra. Ezek a dolgok nagyon sokat számítanak” – magyarázta Waldinger.
A társasági élet erősítése
Azaz dolgozzunk a személyes kapcsolatainkon.
„Ha úgy érzed, hogy nincs elég ember az életedben, aktívan dolgozhatsz azért, hogy több kapcsolatot alakíts ki. Lehet ez önkénteskedés, amit élvezel és érdekel is az ügy. Beléphetsz egy klubba, vagy egy vallásos közösségbe. Ha elég sokat jársz ugyanabba a közösségbe, nagyobb eséllyel leszel része a beszélgetéseknek arról, ami mindenkit érdekel” – mondta Waldinger. Ez által új ismertségeket köthetünk.
A meglévő kapcsolatokon való munka
A társasági életünkön úgy is javíthatunk, hogy a már meglévő kapcsolatainkat erősítjük.
„Lehet, hogy elég ember van az életünkben, csak nem tudok hozzájuk kapcsolódni: hagytam elmúlni a barátságokat. Mi azt találtuk, hogy az apró gesztusok, a kapcsolatban maradás, a közös pontok keresése az, ami megerősíti a kötődéseket” – magyarázta Waldinger. Ehhez nem kemény munka kell, inkább kisebb, de folyamatos törekvések: közös ebédek, kávék, séták, stb.
Önmagunk kifejezése
Waldinger szerint az is segít, ha meg tudjuk fogalmazni, hogy mi miket gondolunk értéknek, és ki is tudjuk mondani őket.
„Lehet, hogy amit a legjobban értékelsz, az a hitelesség - és ezért gondolkodj el azon, hogy hol tudom ezt kifejezni az életemben, és van-e mód arra, hogy ezt még inkább megtehessem? De az is lehet, hogy talán a családot értékeled” – hozta fel példaként.
Fogadjuk el a változásokat
Az emberek állandóan változnak, és ez azt jelenti, hogy a kapcsolatok is változnak: meg kell tanulnunk alkalmazkodni ezekhez.
„A kérdés az, hogy ha észrevesszük saját magunkon és a másikon is a változást, akkor azt elfogadjuk, akár örülünk neki és támogatjuk, vagy ellenállunk neki. Gyakran merül fel az a probléma a kapcsolatokban, hogy meg akarjuk állítani őket valamilyen módon, vagy a másikat akarjuk egy helyben tartani” – magyarázta a szakember. Szerinte érdemes kíváncsisággal állni a változásokhoz, és minél több kérdést feltenni a másiknak.