Ha tudományosabban szeretnénk meghatározni, milyen is egy szuperérzékeny ember, akkor idézzük Elaine N. Aront. A szerző szerint szuperérzékeny az, akinek érzékeny az idegrendszere, észreveszi az apró dolgokat, kisebb változásokat a környezetében, és társainál gyorsabban túltöltődik, ha erősen stimuláló környezetbe kerül. A pszichológus 1991 óta tanulmányozza a szuperérzékenységet, több könyve magyarul is megjelent.
Minden ember más és más. A fent említett pszichológus mégis megnevezett négy olyan jellemvonást, amelyek minden szuperérzékeny emberre jellemzőek. Akire az alábbiak közül három, vagy kevesebb igaz, annál a szakember szerint nem szuperérzékenységről van szó.
Megfigyelés, átgondoltság
A szuperérzékenyek sokkal alaposabban figyelnek meg mindent és mindenkit, és mélyebben dolgozzák fel az őket érő információkat. Ezáltal végeredményben a társaiknál megfontoltabban reagálnak különböző élethelyzetekben. Remek példa erre, ahogyan felkészülnek egy kirándulásra: elképzelnek, elterveznek mindent, amire az utazás során szükség lehet, ezért mindenki másnál felkészültebben jelennek meg az indulásnál.
Túlzott figyelem
Minden apró részleten megakad a figyelmük, minden rezdülést, változást észrevesznek a környezetükben, ezért sokkal hamarabb elfáradnak a társaiknál.
Empátia, erős érzelmi reakciók
Sokkal empatikusabbak - ismerőseikkel és idegenekkel egyaránt -, és nagyon erősek az érzelmi reakcióik. A pszichológus példaként egy állásinterjúra való felkészülést említi. Tegyük fel, hogy egy szuperérzékeny ember elképzeli, milyen kérdéseket kaphat és elkezd ezen izgulni. Aztán egyszer csak eszébe jut a családja, és hogy hány ember anyagi jóléte függ az ő sikerétől. Ez pedig megakadályozza, hogy pánikba essen vagy lelassuljon, és aktívan tudja folytatni a felkészülést.
Fejlett problémamegoldó készség
Bár a legapróbb részletekig menő állandó megfigyelés roppant kimerítő, ez a fokozott érzékenység mind a munkában, mind a magánéletben számos előnyt is tartogat. Például könnyebbé válik a problémák azonosítása és a fejlődés, javulás elérése is.
3 szakértői tanács, hogy még könnyebb legyen az élet szuperérzékenyen.
Kell az "énidő"!
Találjunk rendszeresen időt a pihenésre, feltöltődésre - ehhez a szuperérzékeny emberek számára teljes csend és egyedüllét szükséges.
Meditáljunk!
Sajátítsunk el meditációs technikákat, amelyek remekül ki tudják kapcsolni az agyunkat. Napi 15-20 perc transzcendentális meditáció segíthet elcsendesedni, megnyugodni.
Merjünk segítséget kérni!
A szuperérzékenység nem betegség, ezért senkinek nem kellene úgy éreznie, hogy reménytelen a helyzete. Aki mégis úgy érzi, segítségre lenne szüksége, az mindenképpen forduljon szakemberhez. A tudósok szerint a pszichoterápia hatékony kezelési lehetőség szuperérzékenység esetén, és viszonylag rövid idő alatt is érezhető javulással járhat.
Forrás: prevention.com