Az öt éves koszorúér-betegségben szenvedő ember egészségi állapotát követték: az adatok pedig egyértelműen azt mutatják, hogy azok, akik pszichológiailag, hangulatilag jobb állapotban voltak, sokkal aktívabbak voltak fizikailag, jobban aludtak, rendszeresebben szedték gyógyszereiket és kevesebbet is dohányoztak. Ezzel ellentétben azon betegek, akik rosszabb hangulatban voltak, ennek ellenkezőjét tették.
Sin és társai kutatási módszereiket is részletezik a tanulmányban: méréseik során a megfigyelt páciensek önmagukat értékelték – azt kellett megmondaniuk, hogy mennyire éreznek magukban 10 különböző pozitív érzelmet, mint például a büszkeséget, a lelkesedést, a motiváltságot vagy az érdeklődést. Emellett a mérések adatai között szerepelt a fizikai aktivitás, az alvás minősége, a gyógyszerszedés rendszeressége, az alkoholfogyasztás és az elszívott cigaretták száma is.
A kutatók úgy vélik: a pozitív hozzáállás révén motiváltabbak lehetünk arra, hogy egészségesek maradjunk, de az is lehet, hogy így nagyobb önbizalmat kapnak a páciensek az egészségesebb rutin, például a rendszeres mozgás vagy a következetes alvásrend megtartására. A kutatók szerint vizsgálataik megadják az alapot ahhoz, hogy később preventív módon lehessen felvenni a küzdelmet a stresszel és a komplikációkkal.